Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Sprzątanie świata

Sprzątanie świata

27 Września 2025
Sprzątanie świata
We wrześniu odbyła się 32. edycja ogólnopolskiej kampanii ekologicznej “Sprzątanie świata”. Nasza szkoła czynnie włączyła się w tę akcję. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach przyrody i zajęciach z wychowawcą wypełniali przydzielone klasom zadania, zarówno w szkole, jak i w najbliższej szkolnej okolicy. Uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody realizowali temat: "Drugie życie śmieci". Z panią Darią Zdrojewską-Kuc dzieci obejrzały bajkę o segregowaniu śmieci, a następnie każdy wykonał plakat. Uczniowie klas piątych w czasie wycieczek po okolicy uważnie się rozglądali i fotografowali znalezione w niewłaściwych miejscach śmieci. Następnie na lekcjach biologii z panią Iwoną Figiel omawiali temat: “Skutki zanieczyszczeń środowiska i przyczyny sortowania śmieci”.  Uczniowie klasy 6a z panią Luizą Dworok byli na ścieżce dendrologicznej. Pod hasłem: “Budowanie więzi z naturą” ćwiczyli orientację w terenie bez użycia technologii i zaprzyjaźniali się z przyrodą. Z kolei uczniowie równoległej klasy, 6b, z panem Woźnicą wyszli na poszukiwanie dziwnych śmieci w okolicy szkoły. Ze zdziwieniem odkryli, że najbliższa przestrzeń jest dość mocno zaśmiecona i uporządkowali ten rejon. Buczyna była miejscem, na którym skupili się uczniowie klas siódmych. W klasie 7a z panią Katarzyną Szlufcik zrealizowano temat: "Ekologiczne rozwiązanie problemu śmiecenia w naszej wsi - pomysły na ewidencję śmieci". Natomiast w klasie 7b z panią Joanną Reclik przeanalizowano najdziwniejsze znalezione śmieci. Dużo emocji dostarczył: słupek drogowy, biustonosz i ubrania. Natomiast prawdziwie zachwyciły grzyby kapeluszowe. Najstarsi uczniowie odwiedzili Leśniczówkę. Na lekcjach biologii skupili się na haśle: "Myśl globalnie, działaj lokalnie", dyskutując nad problemem zanieczyszczeń. 
Zaangażowanie naszych uczniów dowodzi, że los Ziemi, naszej planety, jest dla nich bardzo ważny. Można śmiało stwierdzić, iż z tegorocznego hasła 32. akcji "Sprzątania świata", które miało na celu promowanie odpowiednich postaw, nasza szkoła solidnie się wywiązała.
Pragnę serdecznie podziękować pani Iwonie Brudny za ciekawe pomysły, wychowawcom i uczniom za zaangażowanie.

Sprzątanie świata

Iwona Figiel
do góry