SP Powstańców Śląskich w Skrzyszowie
07.04.20 (2 lekcje, termin realizacji: 07.04.2020 i 08.04.2020)
Dzień dobry piątoklasiści!
Dziś przygotowałam dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro) poświęcone polskiej legendzie. Mam nadzieję, że pamiętacie legendy, które poznaliśmy w 4 klasie, a teraz poznacie kolejną. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami 07.04.2020 i 08.04.2020:
Temat: Poznajemy Wandę, co nie chciała Niemca.
Wtorek:
Środa:
Ani we wtorek, ani w środę nie musisz wysyłać mi żadnego zadania, zamiast tego prześlij drogą elektroniczną bliskiej osobie / osobom życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy ( pisząc życzenia, wykorzystaj to, czego się nauczyłeś na lekcji o dedykacji, umiesz już też przesyłać załączniki, więc możesz dołączyć własnoręcznie narysowaną kartkę ).
A ja na nadchodzące świąteczne dni życzę Wam i Waszym Rodzinom przede wszystkim zdrowia i nadziei, ale też dużo radości ze wspólnie spędzanego czasu.
06.04.20 (1 lekcja, termin realizacji: 06.04.2020)
Dzień dobry piątoklasiści!
Witam Was w nowym tygodniu, w którym spotkamy się tu 2 razy ( dziś i we wtorek ), a potem zaczynamy ferie świąteczne. Na dobry początek tego krótkiego tygodnia mam dla Was wiersz M. Rusinka:
Hawana jest rozchichotana, uśmiechnij się i Ty!!! Na dziś przygotowałam lekcję z literatury. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z datą : 06.04.2020 :
Temat: Jak napisać dedykację?
Pod dzisiejszą lekcją zamieszczam ćwiczenie dla uczniów uczęszczających na zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. polskiego:
Następną wiadomość zamieszczę we wtorek ( będą to 2 lekcje).
02.04.20 (2 lekcje, termin realizacji: 02.04.20 i 03.04.20 )
Dzień dobry piątoklasiści!
Dziś spotykamy się tu po raz ostatni w tym tygodniu, przygotowałam dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro), które będą podsumowaniem mitów. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami: 02.04.20 i 03.04.20:
Temat: Pijemy nektar, jemy ambrozję i zbieramy laury.
Czwartek:
Może wysłuchanie utworu Vivaldiego uprzyjemni Ci dzisiejszą lekcję? A może zainspiruje do wykonania zadania na plusa?
Piątek:
Dziś czas na powtórkę:
Życzę owocnej pracy i pozdrawiam ciepło!
Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski
Jeśli chcesz już dziś zrobić obydwa zadania, wyślij je w 2 mailach.
Następną wiadomość zamieszczę w poniedziałek ( będzie to 1 lekcja)
31.03.20
(2 lekcje, termin realizacji: 31.03.2020 i 01.04.2020)
Dzień dobry piątoklasiści!
Dziś przygotowałam dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro) poświęcone kolejnemu mitowi. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami 31.03.20 i 01.04.20:
Temat: Jak Ariadna pomogła Tezeuszowi?
Wtorek:
Środa:
a. Jeśli masz drukarkę, wydrukuj kartę pracy, uzupełnij punkty: miejsce akcji, Minotaur, Tezeusz , Ariadna ( wpisując informacje w wykropkowane miejsce) i wklej kartę do zeszytu,
b. Jeśli nie masz drukarki, nic się nie martw - przepisz do zeszytu punkty: miejsce akcji, Minotaur, Tezeusz , Ariadna i uzupełnij wymaganymi informacjami.
5. Nie wysyłaj mi zdjęcia z zadaniem 2, ale jeśli chcesz otrzymać plusa za zadanie dodatkowe dla chętnych, zrób do zeszytu zadanie 4 ze strony 229 i prześlij mi zdjęcie do czwartku do 9.00 ( nie wcześniej niż w środę).
Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski
Następną wiadomość zamieszczę w czwartek ( będą to 2 lekcje).
Dla członków Koła Żywego Słowa prześlę dziś wiadomość na librusie.
30.03.20
(1 lekcja, termin realizacji: 30.03.2020 )
Dzień dobry piątoklasiści!
Witam Was w nowym tygodniu, w którym spotkamy się tu 3 razy ( dziś, jutro i w czwartek). Na dobry początek tygodnia mam dla Was wiersz M. Rusinka
Koniecznie wyjdź dziś z domu na krótki spacer po własnym podwórku, nie zapominając psa ;), ale unikając zgromadzeń!
Jednak najpierw lekcja. Na dziś przygotowałam dla Was 1 lekcję gramatyki. Zapiszcie w zeszycie z gramatyki temat z datą 30.03.20:
Temat: Jak tu teraz nie wspomnieć o przysłówku?
Wspominamy przysłówek , bo znacie go już z 4 klasy. Pamiętacie wierszyk?
Jak? Gdzie? Kiedy? To przysłówek:
ładnie, blisko, dziś - dość słówek!
Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski
Informuję, że zadania oceniam, gdy upłynie termin ich nadsyłania.
Następną wiadomość zamieszczę we wtorek ( będą to 2 lekcje).
3.04
Temat: I’m going to…- wyrażamy zamiary. (2 godziny lekcyjne)
Dzień dobry. Na naszej dzisiejszej lekcji wprowadzimy sobie nowe zagadnienie gramatyczne. Zapiszcie proszę temat i otwórzcie podręczniki na stronie 88.
Do zeszytu w lekcyjnego zapiszcie notatkę:
BE GOING TO- zamiary/plany
v Podmiot +am/are/is + going to + bezokolicznik
x Podmiot + am not/ aren't/ isn't + going to + bezokolicznik
Popatrzcie w waszych podręcznika na odmianę tej konstrukcji przez osoby. Mamy formy długie i krótkie. Powinno wam to przypominać odmianę czasownika być z klasy czwartej. Dokładnie tak samo odmieniamy pierwszy element naszej konstrukcji. Można też zerknąć do filmu https://www.youtube.com/watch?v=JjmKwB-QRP8
Na 1. h lekcyjnej chciałabym żebyście wykonali zadanie 1 i 2 z podręcznika do zeszytu.
W drugiej części tematu, czyli na kolejnej lekcji wykonamy sobie ćwiczenia. Jesteśmy na stronie 35 i do wykonania mamy:
Zdjęcia wykonanych zadań (czterech lub pięciu dla ochotników) wyślijcie do wtorku do godziny 18.00 na mój adres mailowy. W razie pytań - służę pomocą. Pozdrawiam
30.03
Temat: E-mail z zaproszeniem na przyjęcie. (2 godziny lekcyjne)
Witam was moi drodzy. Dziś tematem naszej lekcji jest email znajdujący się na stronie 86 w waszych podręcznikach. Popracujemy sobie z tym tekstem przez najbliższe 2 lekcje, zajmiemy się nowym słownictwem i wykonamy zadania związane ze zrozumieniem tego tekstu.
Tak więc otwórzcie proszę podręczniki i przeczytajcie sobie obydwa maile - ten od Brendy i odpowiedź na niego napisaną przez Emily.
W drugim kroku wypiszcie sobie słownictwo wskazane w ramce obok tekstu. Słowa, które moim zdaniem niektórym z Was mogą sprawić trudność to:
Jeśli nie rozumiecie jeszcze jakiś wyrazów, to możecie skorzystać ze słowników internetowych lub zwykłego książkowego.
Do wykonania mamy trzy zadania.
Dziś w trakcie lekcji zrobimy tyle materiału, ile zdążycie. A na kolejnej dokończycie sobie te zadania i w czwartek do godziny 18.00 wyślecie mi zdjęcia z zadaniami 1, 2, 3. Po tej godzinie otrzymacie odpowiedź z omówienie odpowiedzi.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę owocnej pracy.
W razie pytań zachęcam do kontaktu na grupie lub w innej formie.
3.04 i 7.04
(2h) Temat: Kąty przyległe, wierzchołkowe. Kąty utworzone przez trzy proste .
Na dzisiejszej lekcji poznacie kąty przyległe, wierzchołkowe oraz kąty utworzone przez trzy proste. Jako notatkę zapiszcie do zeszytu:
Poniżej znajdują się linki z filmikami na temat poznanych dzisiaj kątów oraz sposobów ich obliczania:
https://youtu.be/j9j2IyvKM9c - kąty przyległe
https://youtu.be/V0JVXHLklqg - kąty wierzchołkowe
https://youtu.be/dbtCnDKU5vg?t=173 - kąty utworzone przez 3 proste (odpowiadające, naprzemianległe)
Rozwiąż zadania z ćwiczeń:
obowiązkowo str. 11 zad. 1, 2, 3
dla chętnych (+) str. 12 zad. 4
Rozwiązania prześlij do wtorku (7.04), na adres: fryszjoanna@gmail.com Jako temat wiadomości wpisz swoje imię i nazwisko.
W razie jakichkolwiek pytań lub problemów służę pomocą (Librus, email,grupa).
Pozdrawiam :)
(2h 1.04, 2.04 ) Temat: Mierzenie kątów .
Dzisiaj przypomnimy sobie jak mierzymy kąty za pomocą kątomierza. Możecie skorzystać z informacji zamieszczonych w podręczniku na
str. 110 lub z poniższego filmiku:
Następnie rozwiążcie zadania (na ocenę):
ćwiczenia str. 9 zad. 1, 2 oraz zadania, które znajdują się poniżej:
Bardzo proszę o przesyłanie wszystkich rozwiązań z danej lekcji w jednym e-mailu. Rozwiązania prześlij do piątku (3.04 do godz. 18:00), na adres: Jako temat wiadomości wpisz swoje imię i nazwisko.
W razie jakichkolwiek pytań lub problemów służę pomocą (Librus, i grupa). Pozdrawiam.
30.03
Witam serdecznie wszystkich moich uczniów.
Temat lekcji, który będziecie realizować 2 tygodnie brzmi :
Rozpoznawanie pospolitych drzew liściastych
W ubiegłym tygodniu zajmowaliście się takimi roślinami, których liście zostały przekształcone w igły. Na dzisiejszej lekcji będziecie wyszukiwać sobie drzewa o różnym kształcie liści.
Na wiosnę rozpoczyna się okres rozmnażania drzew i krzewów, część z nich pięknie kwitnie, niektóre pachną. Może ktoś ze swojego okna obserwuje kwitnące właśnie forsycje (mają żółty kolor), a niebawem zaczną kwitnąć na biało lub różowo drzewa owocowe. Zwróćcie uwagę, że drzewa te mają kwiaty zanim pojawią się liście. Jednak nie wszystkie kwiaty czy grupy kwiatów (kwiatostany) są dobrze widoczne i pachnące. Część drzew posiada niepozorne kwiaty, a potem niewielkie owoce (np. drobne orzechy ze skrzydełkami). W tym roku mogliście zwrócić uwagę na bazie (na których w miarę wzrostu pojawiły się pręciki lub szyjki) - to kwiaty wierzby. Oznacza to, że jedno drzewo jest rodzaju męskiego drugie żeńskiego. Podobnie jest z kwiatami topoli, albo męskie, albo żeńskie. Przechodząc czasem pod bezlistnymi drzewami topoli widzieliście na ziemi coś co z nich spadło i wyglądało jak szare gąsienice. To były kwiatostany topoli. Pozostałe kwiatostany drzew, które zadam, abyście nauczyli się rozpoznawać też będą niepozorne, ale już będą miały narządy rozrodcze męskie i żeńskie co oznacza że są obojnacze.
Rodzi się pytanie podstawowe jak rozpoznawać drzewa. Otóż najlepiej poczekać, aż urosną im liście. One mają różne kształty, brzegi i wielkość, dlatego najłatwiej nauczyć się rozpoznawać patrząc na liść. Co prawda stolarz pozna po korze, biolog po kwiatach, owocach, sylwetce, ale to są już bardziej szczegółowe informacje.
Myślę, że będziecie mieli dużo przyjemności z obserwacji naszych popularnych drzew.
Możecie wykorzystać przeglądarki lub atlasy, podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Wystarczy, że rozpoznacie rodzaj (niektóre mają wiele gatunków).
Trzeba rozpoznać:
Wpiszcie te rodzaje do zeszytu.
Nie zadaję Wam żadnej pracy pisemnej. Uczycie się rozpoznawać. Po powrocie do szkoły jeszcze obejrzycie okazy z zielnika. Potem ustalimy termin, w którym Was zapytam z rozpoznawania. Każdy uczeń dostanie losowo wybrane 5 rodzajów (iglaste i liściaste - razem 15 do nauki). Za 5 rozpoznanych ocena 6, za 4 piątka itd.
Uczniowie chętni mogą uczyć się więcej, aby później kiedy będą się zgłaszać przy klasie uzyskiwać za aktywność więcej plusów.
Życzę Wam owocnej pracy. Radzę sobie ją podzielić i np. codziennie jeden rodzaj nauczyć się rozpoznawać, ale sprawdzać, czy dobrze rozpoznajecie te, których uczyliście się wcześniej. Mam wielką nadzieję, że będę „zmuszona” stawiać same szóstki!
Mój adres jest na stronie szkoły ponieważ poczta w Librusie często się zawiesza to w razie pytań piszcie figiel.biolchem@interia.pl
Drodzy uczniowie!
1/ Temat: W wilgotnym lesie równikowym./1h, termin wykonania - kolejna lekcja geografii/.2/Zauważcie ,że podzieliłam ten temat na 2 części , bo jest do niego dużo świetnych materiałów na e. podręczniki https://moje.epodreczniki.pl/my?page=1 ,które chciałabym żebyście przeczytali i rozwiązali zadania interaktywne.3/ Zalogujcie się na e. podręczniki, udostępniłam Wam dzisiaj 2 tematy : Lasy równikowe i Rośliny i zwierzęta lasów równikowych.4/ Osoby , które będą zalogowane i rozwiążą zadania otrzymają po 1 kropeczce za 1 planszę / można więc dostać 2 kropeczki/, jest tam razem 9 zadań.5/ Przeczytajcie tekst podręcznika dotyczący lasów równikowych czyli połowa tematu od 113 do 116.
6/ Wykonajcie zadania w zeszycie ćwiczeń zadania / też połowa/ str.68 i69. 7/Pracujcie, oglądajcie te piękne zdjęcia i pamiętajcie sprawdzić w wiadomościach ,kto przesyła zadania z poprzedniego tygodnia do sprawdzenia/ zasady przesyłania opisałam w wiadomościach w librusie ale jeszcze raz zamieszczam poniżej.8Naszym lasem liściastym strefy umiarkowanej zajmiemy się za tydzień.9/
Drodzy uczniowie!
Od poniedziałku będę prosić o przesyłanie zadań do kontroli na skrzynkę sps.ucher@gmail.com Według planu lekcji, czyli w:
- poniedziałki - klasy 5b, 7a i 7b
- środy -8a i 8b, 5a, 6c
- piątki - 6a, 6b i 5c
Przysyłają tylko te osoby z klasy, do których napiszę we wskazane dni na librusie / nie wszyscy !!! / Pozdrawiam. Renata Ucher
Temat: Polska Bolesława Chrobrego - temat realizowany na dwóch lekcjach.
Przeczytaj temat w podręczniku na str. 170 - 174.
Zapoznaj się z lekcją online i wykonaj ćwiczenia do tej lekcji.
https://epodreczniki.pl/a/boleslaw-chrobry---pierwszy-krol-polski/Dx1Usn8MO
Notatka do zeszytu:
997 r. -
1000 r. -
1018 r. -
1025 r. -
Wykonaj poniższe zadania - posumowanie z rozdziału V. Można wydrukować i wkleić do zeszytu.
Wszystko proszę wysłać do końca przyszłego tygodnia na mojego maila.
W razie pytań/ problemów służę pomocą.
Witam Was drodzy uczniowie!
Dziękuję Wam za przesłane zadania. Bardzo dobrze sobie poradziliście! Czekam jeszcze na osoby, które nie dosłały prezentacji lub krzyżówki o Fryderyku Chopinie.
Temat lekcji: „Śpiewajmy razem- chór”- warsztat muzyczny. (2 godziny)
Chór - zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub
wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta.
ttps://www.youtube.com/watch?v=ituPjpbmJ9A chór
https://www.youtube.com/watch?v=haFHrfmfHbc chór- wersja nowoczesna
film instruktażowy- gama https://www.youtube.com/watch?v=xBeDz12pCf4
Na początek osłuchaj się z melodią kilka razy!
filmik instruktażowy- melodia https://www.youtube.com/watch?v=mE9KSRYAfvk
zapis nutowy z podpisanymi chwytami (trochę się różni od nut z filmiku, napisałam wam łatwiejszą wersję.
UWAGA!
Dla osób, które grają na dzwonkach przesyłam inną wersję:
film instruktażowy- dzwonki melodia http://www.kursnamuzyke.pl/using-joomla/camtown-races
zapis nutowy z nazwami literowymi:
Ps. W ramach odskoczni od różnych szkolnych obowiązków posłuchajcie swoich ulubionych przebojów i dołączcie się do śpiewania.
Życzę miłego muzykowania!!! Pozdrawiam!
30.03.2020
Temat: Walor i światło- martwa natura. (2 godziny)
Forma i sposób sprawdzenia zadań: e-mail
Witajcie! Dziś tematem naszej lekcji jest WALOR I ŚWIATŁO-MARTWA NATURA. Uczniowie malują martwą naturę kredkami na kartce o formacie A4. Praca plastyczna może przedstawiać owoce, warzywa, przedmioty itd. CAŁA PŁASZCZYZNA KARTKI MA BYĆ POKRYTA KREDKĄ, wyjątkiem są tylko te małe fragmenty pracy na które pada światło (te miejsca mogą zostać białe lub tylko lekko zaznaczone kolorem). Zdjęcie proszę podpisać w komentarzu i wysyłać na adres mailowy
Termin do 10.04.2020
Światłocień- w zależności od tego, jak światło i cień rozkładają się na powierzchni przedmiotu, zauważamy miejsca jasne i ciemnie. Tak powstaje światłocień. Aby pokazać światłocień na przedmiotach, używa się jasnych i ciemnych plam walorowych. Można za ich pomocą oddać dokładny kształt przedmiotów.
Zanim zaczniemy rysować, musimy ustalić, skąd pada światło. Najjaśniejsza część przedmiotu jest skierowana do światła. Najciemniejsza część przedmiotu jest najbardziej oddalona od światła.
1.04-2.04 - Dziękuję wszystkim , które przysłały wypełniony test sprawnościowy . W środę wieczorem wpiszę wszystkie oceny.
W środę i czwartek zapraszam Was do wykonania ćwiczeń na zdrowy kręgosłup.
https://www.facebook.com/treningrehabilitacyjny/videos/1687794248137461/?v=1687794248137461
Jak, któraś ma ochotę może nagrać filmik jak ćwiczy , niekoniecznie posyłane przeze mnie propozycje. Każde nagrane filmiki jak ćwiczycie są mile widziane
( e-mail:msichswitala@gmail.com).
A oto propozycja ćwiczeń rozciągających:
6.04-7.04 Zachęcam do wykonania ćwiczeń na prawidłową postawę ciała.
https://www.youtube.com/watch?v=eiHGj8Tuo-I
8.04
Dla chętnych poćwiczyć https://www.facebook.com/170825296330614/videos/816270145547769/UzpfSTEwMDAwMTY1OTA2MDc1MjoyODg4MTAyOTkxMjg2Njk0/
Pamiętajcie ,każda ćwiczy na miarę swoich możliwości!
30.03 - 31.03
Przypominam iż dzisiaj ostatnie przygotowanie do Indeksu Sprawności Fizycznej. We wtorek wykonujecie cały test, wpisując swoje wyniki w przesłanej tabelce w zeszłym tygodniu. Czekam do środy wieczora na przesłane tabelki z Waszymi wynikami. Przypominam e-mail .
Pozdrawiam Was gorąco i proszę nie zapominajcie o aktywności ruchowe.
Dla chętnych wrzucam filmik z ćwiczeniami piramidowymi ( dla Was ilość powtórzeń 10).
https://www.facebook.com/fitandfun.rajskaszkola/videos/546731525976421/?v=546731525976421
01.04.2020 - 08.04.2020
Przesyłam wam propozycję ćwiczeń na najbliższy tydzień.
Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, brzucha, ramion i grzbietu oraz ćwiczenia rozciągające.
Codziennie wykonajcie 5 ćwiczeń wzmacniających (pierwsze koło) i 5 ćwiczeń rozciągających (drugie koło). Pamiętajcie o rozgrzewce przed wykonywaniem ćwiczeń. Zajmie wam to około 15 - 20 minut. Myślę, że będzie to fajny przerywnik pomiędzy odrabianiem lekcji z poszczególnych przedmiotów.
Do piątku czekam na wyniki testu sprawności fizycznej. Kto jeszcze ich nie wysłał to niech prześle je na adres:
Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji z wykonywania ćwiczeń.
02.04.2020 r. - 08.04.2020 r.
Witam.
Wiem, że macie dużo zajęć z innych przedmiotów, dlatego w tym tygodniu w ramach SKS-u przesyłam wam krótki test z wiedzy sportowej. Zróbcie go sami. Bez pomocy dorosłych. Pytania są dosyć łatwe więc powinniście sobie poradzić. Całość zajmie wam nie więcej niż 15 min.
Jeśli chcecie pochwalić się swoimi wynikami prześlijcie test na adres: Może wpadnie wam jakaś ocena za aktywność.