Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci/Międzynarodowy Dzień książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

5 Kwietnia 2023
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W 1967 roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) uchwaliła 2 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książek dla Dzieci. Data jest nieprzypadkowa, bowiem tego dnia 1805 roku w Odense przyszedł na świat wielki duński baśniopisarz - Hans Christian Andersen. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była w 1979 roku, a w tym roku gospodarzem jest grecka sekcja IBBY. Przesłanie dla dzieci napisał Vagelis Iliopoulos (tłum. Katarzyna Ryrych), a plakat zaprojektowała Photini Stephanidi.

W związku z tym pani z biblioteki opracowała grę dydaktyczną dla klas pierwszych „W krainie baśni Andersena”. Całość zabawy była objęta tajemnicą, więc uczniowie niczego się nie spodziewali. Na początek zobaczyli przygotowaną prezentację związaną ze świętem i z Andersenem oraz wysłuchali baśni „Brzydkie kaczątko”. Później zostali podzieleni na 7 grup, a każdej grupie został przypisany nauczyciel. Grupy miały do wykonania 7 zadań różnego rodzaju, w różnych miejscach szkoły. Zaliczeniem zadania była wklejona do karty zadań ilustracja z baśni Andersena. Najpierw jednak wszystkie grupy musiały wymyślić nazwę dla swojej ekipy, tak więc pojawiły się „Żołnierzyki”, „Magiczne łabędzie”, „Złote łabędzie”, „Waleczne kaczątka”, „Szalone kaczuszki”, „4 żołnierzyków i królewna” i „5 złotych łabędzi”.  Potem każda grupa w ustalonej w instrukcji kolejności rozpoczęła realizację zadań. I tak w bibliotece należało odgadnąć zagadkę, w gabinecie pedagoga odgadnąć, z jakimi tytułami kojarzą się rekwizyty, w salce gimnastycznej przejść tor przeszkód, a w pozostałych salach należało pokolorować ilustrację, wyliczyć zadanie matematyczne, rozwiązać wykreślankę i ułożyć chronologicznie obrazki dotyczące baśni „Brzydkie kaczątko”. Wszystkie zadania dotyczyły oczywiście baśni. Na koniec na wszystkich uczniów czekała słodka niespodzianka. Celem tak zorganizowanego dnia była dobra zabawa i poznanie Andersena oraz jego baśni. Okazuje się, że niestety część uczniów ich nie zna. Jednak wszyscy wspaniale się bawili i byli bardzo zadowoleni.

I.Brudny

Jestem książką, przeczytaj mnie

Jestem książką.Ty także jesteś książką.Wszyscy jesteśmy książkami.Historia, którą opowiadam to moja dusza.Każda książka opowiada historię.Może wyglądać inaczej - duża, mała,kolorowa, czarno-biała,kilku- lub wielostronicowa.Opowiadamy o rzeczach podobnych albo różnych,na tym polega nasze piękno.Gdyby wszystkie książki były takie same, byłoby nudno.Każda z nas jest wyjątkowa.Każdą z nas należy szanować.Czytać bez uprzedzeń.Dać specjalne miejsce w bibliotece.Możesz wyrażać na mój temat swoje zdanie.Możesz podważać to, co mówię albokomentować moje myśli.Możesz postawić mnie na półkęalbo zabrać w daleką podróż.Nie proś, aby mnie niszczonoi nikomu na to nie pozwalaj.A jeśli książka z innej półki zmieni miejsce,bo ktoś lub coś tak zadecydowało,postaw ją obok siebie.Spróbuj poczuć to, co czuje.Zrozum ją.Chroń ją.Jutro i Ty możesz znaleźć się w podobnej sytuacji.Ponieważ także jesteś Książką.Wszyscy jesteśmy Książkami.Powiedzmy to tak głośno, aby słyszeli nas wszyscy.JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE.

Vagelis IliopoulosTł. Katarzyna Ryrych

Przesłanie dla dzieci napisał Vagelis Iliopoulos. Plakat zaprojektowała Photini Stephanidi.

do góry