Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Światło dla innych

Światło dla innych

29 Sierpnia 2023
Światło dla innych

Dawał wiele światła, swoje życie przemieniał w światło dla innych - mówił bp senior diecezji opolskiej Paweł Stobrawa w kazaniu na pogrzebie ks. Pawła Pyrchały, "patriarchy Zabrza", wyjątkowego kapłana, kochanego przez ludzi, zasłużonego dla Kościoła i ziemi śląskiej, absolwenta Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie, honorowego obywatela Gminy Godów.


26 sierpnia 2023 r.  w Zabrzu, w parafii św. Józefa odbył się pogrzeb emerytowanego wieloletniego proboszcza i cenionego duszpasterza ks. infułata Pawła Pyrchały. Mszy przewodniczył bp gliwicki Sławomir Oder, a kazanie wygłosił bp senior Paweł Stobrawa z Opola. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, której absolwentem był ks. Paweł Pyrchała.

Urodzony 12 sierpnia 1932 r.  w Niemczech, w Dortmundzie do Skrzyszowa trafił w1943r. Jego rodzinne miasto było wtedy bombardowane przez aliantów, dlatego niespełna dziesięcioletniego Pawła wysłano do maleńkiej wsi na Górnym Śląsku. Do szkoły został zapisany dwukrotnie: najpierw w roku 1943, następnie 24 czerwca 1945 r. jako syn Dominika oraz Anny z domu Richter. Jego nazwisko odnajdziemy w księdze uczniów pod numerem 111 W szkole nie było mu łatwo. Dla uczniów posługujących się językiem niemieckim tylko w szkole, na lekcjach, a gwarą w czasie przerw i w domu Paweł był kimś obcym, traktowanym z niechęcią, wręcz wrogo.  Paweł Pyrchała nie chował jednak w sobie żalu do szkolnych "krzywdzicieli".   W swojej autobiografii wspomina: "(...) postawili mi później, w czasie moich prymicji, najpiękniejszą bramę we wsi z napisem: Witaj bracie w kapłańskiej szacie.

Po ukończeniu szkoły w Skrzyszowie Paweł Pyrchała kontynuował naukę w I LO im. XIV Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu, a w roku 1952 wstąpił do Wyższego Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie (wydział Filozofii i Teologii), który ukończył w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku w Opolu. Był wikarym parafii św. Barbary w Bytomiu (1957-1963), Ducha Świętego w Zabrzu od 1963 do 1971 roku, zostając tam proboszczem. Od 1976 do 2005 roku, aż do przejścia na emeryturę, był proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzu.

Paweł Pyrchała był wierny swoim wartościom i przekonaniom, co udowodnił w okresie stanu wojennego. Po 13 XII 1981 był organizatorem ośrodka pomocy charytatywnej dla mieszkańców Zabrza, Bytomia, Gliwic i okolic oraz oddziału Komitetu Pomocy Internowanym, Uwięzionym i ich Rodzinom przy parafii św. Józefa. Dzięki jego pośrednictwu w klasztorze Sióstr Miłosierdzia ukrywali się poszukiwani działacze „Solidarności”. Sprawował funkcję opiekuna internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, przekazywał informacje na ich temat do Kurii w Opolu i do Episkopatu.

Ks. Infułat był autorem kilku książek, w tym pozycji zatytułowanej Jasne promienie z szarych teczek: świadkowie wiary w czasie totalitaryzmów XX wieku : nieugięci z Zabrza : ks. Paweł Janik, ks. Antoni Thomeczek, ks. Jan Dolla, ks. Franciszek Pietruszka, Katowice 2013. Swoją postawą uczył, że złu należy się przeciwstawiać w każdy możliwy sposób. Jednym z nich jest przebaczenie. 

 Sztandar

Sztandar

Joanna Bonarek

do góry