Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/ Kolejny wyjazd zuchowy - Ustroń Lipowiec 2021r./Kolonia Zuchowa - „Odnaleźć Skarb Oceanu”

Kolejny wyjazd zuchowy - Ustroń Lipowiec 2021r.

2 Sierpnia 2021
 Kolejny wyjazd zuchowy - Ustroń Lipowiec 2021r.

Czuj!
W dniach 5-11.07.2021r. odbyła się kolonia zuchowa w Stanicy Obozowej ZHP w Ustroniu Lipowcu. Organizatorem obozu była Komenda Hufca ZHP w Wodzisławiu Śląskim. W kolonii uczestniczyło 49 zuchów z pięciu gromad, w tym 11 zuchów z „Wilczych Łapek”.

Tematyka kolonii była związana z fabułą filmu „Vaiana - Skarb Oceanu”, a jej głównym celem było przeżywanie przygód bohaterów z opowieści oraz odszukanie serca Te Fiti, aby spoczęło  w  należytym  miejscu.

Na samym początku zuchy zapoznały się ze stanicą obozową oraz z zasadami obowiązującymi na kolonii, odbyło się również spotkanie ze Strażą Pożarną i Policją.

Drugiego dnia uczestnicy  grali  w grę polegającą na budowaniu własnej wioski. Odbył się również chrzest, na którym zuchy zostały przydzielone do swoich plemion, nasze to: „Szmaragdowi Piraci” i „Brązowe Rekiny”.  Podczas  wieczornego  ogniska wspólnie słuchaliśmy polinezyjskich legend i śpiewaliśmy piosenki z filmu „Vaiana”.

Trzeciego dnia kolonii odbyła się wyprawa do Parku Leśnych Niespodzianek, gdzie karmiliśmy zwierzęta i znaleźliśmy serce Te Fiti! Po powrocie był czas, aby wybrać się nad rzekę.

Następny, czwarty dzień, spędziliśmy w obozowisku. Był dmuchaniec oraz zabawy z oswajaniem wody np. wodny hokej. Uczyliśmy się także o rybołówstwie  w Polinezji. Wieczorem, jak to w naszym zwyczaju, śpiewaliśmy, podsumowaliśmy dzień  i zakończyliśmy go Kręgiem Rady.

Piątego dnia kolonii zuchy zmierzyły się z Escape Roomem, nauczyły się wiązać różne przydatne węzły, budować tratwę i rozpoznawać gwiazdozbiory. Wieczorem na wszystkich czekał  seans filmowy, wspólne oglądanie filmu „Vaina- Skarb Oceanu”. Natomiast nocą wydarzyło się coś wyjątkowego! Zuchy, w świetle ogniska nad rzeką, złożyły uroczyście Obietnicę Zuchową i otrzymały znaczek Zucha. Było to dla wszystkich  niezwykłe przeżycie.

Ostatniego dnia naszej kolonii wybraliśmy się do Chlebowej Chaty, piekliśmy przepyszne podpłomyki i piliśmy kawę zbożową.  Następnie pojechaliśmy na Stanicę Kamińskiego w Górkach Wielkich. Weszliśmy na starą  wieżę ciśnień i co najważniejsze - oddaliśmy serce Te Fiti! Po powrocie rozpoczęliśmy przygotowania do ślubów kolonijnych, a kolonię zakończyliśmy „Wielkim Hawajskim Balem”.

W niedzielę, siódmego dnia, zakończyła się nasza kolonijna przygoda. Odbył się pożegnalny apel, przydzielono zdobyte sprawności, opuszczono  flagę, przyszedł także czas na podziękowania i pożegnania. Później zabraliśmy się za pakowanie i porządki w stanicy. Około południa przyjechali stęsknieni rodzice i zabrali swoje pociechy do domów.

W czasie kolonii zuchy poznawały siebie i własne możliwości, nauczyły się musztry i poszanowania mundurku, systematyczności oraz pracy i porządku. Miały kontakt z przyrodą, rozwijały swoją tożsamość harcerską oraz nawiązały nowe znajomości i przyjaźnie. Przez całą kolonię uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy.

Serdecznie dziękujemy całej kadrze kolonii za organizację, opiekę, zaangażowanie i poświęcony czas.

dh Aneta Witek

do góry