Strona główna/Aktualności/Dbamy o bezpieczeństwo w internetowej przestrzeni/Bezpieczni w sieci

Dbamy o bezpieczeństwo w internetowej przestrzeni

4 Kwietnia 2024
Dbamy o bezpieczeństwo w internetowej przestrzeni

Kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który został wprowadzony przez Komisję Europejską w 2004 roku. Głównym celem tej inicjatywy jest propagowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetowych, dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo, przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z szeroko rozumianą cyberprzemocą.

Jak co roku w działania aktywnie włączyli się nauczyciele wychowawcy wszystkich klas. Najmłodsi uczniowie, oglądając krótkie filmiki, mogli w przystępny i interesujący sposób przekonać się, jakie zagrożenia czyhają na nich podczas korzystania z sieci. Każda sytuacja została dokładnie omówiona, a uczniowie dzielili się swoimi pomysłami na to, jak uniknąć niebezpieczeństw w Internecie. Swoją wiedzę i znajomość zasad każdy chętnie sprawdzał, rozwiązując testy i quizy.

W klasach trzecich uczniowie z wielkim entuzjazmem podjęli się wyzwań, które czekały na nich w Interlandii - interaktywnej grze edukacyjnej. Poprzez grę i zabawę dowiedzieli się, jak zadbać o swoją prywatność w sieci i ustrzec się przed cyberzagrożeniami. Zdobywane odznaki pobudzały motywację i sprawiły wiele radości.

W klasach starszych na lekcjach informatyki oraz zajęciach z wychowawcą przypomniano, czym jest netykieta, fake newsy, jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami, wywiązywały się burzliwe dyskusje. Zastanawialiśmy się, ile czasu spędzamy w sieci i jak bardzo wszyscy ludzie są wplątani w konieczność korzystania z Internetu w codziennym życiu. Uświadomiliśmy sobie, że bezpieczne poruszanie się po świecie on-line jest koniecznością, bo wirtualna rzeczywistość jest z nami na każdym kroku i musimy wiedzieć, co zrobić, by świadomie tworzyć swój internetowy wizerunek. Działania zostały podsumowane interaktywnymi quizami, zagadkami, krzyżówkami, escape roomami.

O zasadach bezpieczeństwa w wirtualnym świecie z pewnością będziemy rozmawiać jeszcze wiele razy, by wzbogacać naszą wiedzę o nowe treści w dynamicznie rozwijającym się świecie cyberprzestrzeni.

Mirella Markowska