Strona główna/Aktualności/Dlaczego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” ?

Dlaczego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” ?

21 Czerwca 2021
Dlaczego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” ?

17 czerwca uczniowie klas VIII wraz z opiekunami: Iwoną Brudny, Justyną Hudek oraz Pauliną Wojaczek wybrali się do Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Po przekroczeniu bramy obozu naszym oczom ukazał się ironiczny napis: „Arbeit macht frei”- „Praca czyni wolnym”. W wielkim skupieniu i zadumie rozpoczął się nasz „spacer pamięci” po największym cmentarzysku ludzkich istnień.

Punktem kulminacyjnym było zapalenie znicza przy ścianie śmierci. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych. To miejsce na zawsze pozostanie w naszej pamięci dzięki tej niezwykłej lekcji historii.

Nigdy więcej wojny !

Wyjazd uświadomił wszystkim, że ZAWSZE, bez względu na okoliczności, należy stać na straży fundamentalnych wartości: szacunku, prawdy, wolności, godności i miłości do drugiego człowieka. „I tak (… ) już nigdy nie będzie tysięcy istnień ludzkich, których w tym miejscu zamordowano, odarto z człowieczeństwa…”.

Uczniowie na wycieczce do Oświęcimia.

Justyna Hudek