Dzień Języka Ojczystego
31 Stycznia 2021
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, a obchodzony jest od 2000 r. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Świadomość znaczenia języka ojczystego przyczynia się do rozwijania edukacji globalnej oraz wpływa na kształtowanie społeczeństwa zarówno w znaczeniu lokalnym jak i globalnym. W naszym kraju w tym dniu są organizowane kampanie społeczne dotyczące języka polskiego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego dąży do ochrony języków ojczystych jako wspólnego dziedzictwa kulturowego. Przesłanie dla Polaków jest jedno - dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. Nasza historia także pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców, by mówić, pisać, nauczać, a nawet modlić się w języku ojczystym. Wydarzenia związane z rusyfikacją opisuje Stefan Żeromski w książce "Syzyfowe prace".
W tym roku 21 lutego przypada w niedzielę, dlatego biblioteka szkolna ogłasza dla klas młodszych Tydzień Języka Ojczystego (22-26 luty). Każdy dzień będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z językiem. Wszystko będzie się
odbywać w obrębie danej klasy.
Poniedziałek- Mistrz Pióra, czyli kaligrafia
Wtorek - Konkurs Pięknego Czytania
Środa - Mandale literowe
Czwartek - Rebusomania
Piątek - Dzień Gwary
Dla klas starszych też mamy propozycje:
1. Uczniowie klas czwartych i szóstych mogą wykonać plakat promujący Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Format A4, technika dowolna.
2. Natomiast klasy siódme i ósme spróbują zostać mistrzami gwary. Mogą napisać gwarą tekst na stronę o tym jak piękny i ważny jest język polski. (Czcionka - Times New Roman, 14) lub przełożyć na gwarę śląską fraszkę Jana Kochanowskiego „Na lipę” W każdym z przypadków nagrodą będzie ocena z plastyki/informatyki (klasy 4-6) lub języka polskiego (klasy 7-8) i pochwała.
Prace przesyłamy na bibliotekaspskrzyszow@o2.pl do końca lutego.
NA LIPĘ
Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.
Iwona Brudny