Emocje Moje i Twoje!
31 Maja 2021
Emocje są częścią każdego z nas. Przeżywamy je codziennie i niezależnie od wieku. Jesteśmy rozczarowani, smutni, zdenerwowani albo szczęśliwi i zadowoleni… Często słyszymy jednak, że okazywanie uczuć jest złe. To błędne przekonanie! Wszystkie emocje są ważne i nie warto ich dzielić na złe i dobre, bo każde są zdeterminowane naszymi doświadczeniami i potrzebami.
Pozytywny wpływ na nasz organizm ma doświadczanie emocji przyjemnych. Czy zatem należy unikać́ tych, które określamy nieprzyjemnymi? Otóż̇ nie! Przestrzegają one nas między innymi o zagrożeniu, zmuszają do zmian, motywują, pozwalają okazać nasze niezadowolenie, rozczarowanie. Dzięki nim nasze życie może być bardziej wartościowe. Doświadczając pełnego ich wachlarza, zwiększamy również świadomość samego siebie.
Chcąc wesprzeć naszych uczniów w radzeniu sobie z emocjami, powstały inicjatywy, które dają im taką możliwość. Jedną z nich jest „Apteczka Emocjonalna”.
To pomysł wspierania uczniów w trudnej/kryzysowej sytuacji, którzy boją się osobiście porozmawiać z dorosłymi o swoich problemach.
Gdy coś nam dolega, sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc komuś, kto czuje się zraniony, stracił bliską osobę, czy przeżywa trudne momenty? Z pomocą przychodzi właśnie „Apteczka Emocjonalna”. Tak jak medyczna apteczka ma swoje miejsce na korytarzach, tak emocjonalna, będzie odpowiednio oznakowaną i zamykaną kasetką, do której dostęp będą miały tylko osoby upoważnione. Obok zostanie zawieszona krótka „instrukcja obsługi” apteczki, by niesiona pomoc miała realny charakter.
Dodatkowym udogodnieniem będzie także specjalnie stworzony adres e-mail: , na który także można zgłosić się z prośbą o pomoc.
Inną inicjatywą są gazetki. Pierwsza z nich, „ABC EMOCJI…”, informuje o emocjach, rodzajach emocji, ich znaczeniu w życiu człowieka, natomiast druga, „Serce Emocji”, to gazetka z dużym sercem, do której uczniowie mogą przypinać serduszka ze swoimi emocjami, jakie towarzyszą im w danym momencie dnia. Serduszka znajdują się w opisanych kopertach. Jest to pewien rodzaj barometru emocjonalnego oraz alternatywa dla trudnej sztuki mówienia o uczuciach.
Magdalena Syrek