Strona główna/Aktualności/Jesteśmy Szkołą Patriotów

Jesteśmy Szkołą Patriotów

3 Grudnia 2023
Jesteśmy Szkołą Patriotów

W poniedziałek, 27 listopada 2023 roku, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach odbyło się wręczenie certyfikatów z tytułem „Szkoła/Przedszkole Patriotów”.

Wśród wyróżnionych placówek znalazła się także Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie.

Celem projektu było przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o ważnych dla kraju oraz naszego regionu osobach, wydarzeniach i miejscach, które zapisały się na kartach polskiej historii. Miały temu służyć działania, podejmowane w trzech głównych obszarach: opieka nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych oraz wybranymi miejscami pamięci i ich bohaterami, a opracowanie informacji na temat konkretnych osób, zdarzeń czy miejsc i ich upowszechnianie. Organizatorem wojewódzkiego projektu edukacyjnego był Śląski Kurator Oświaty, a partnerem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Certyfikat nadaje wysoką rangę przedsięwzięciom, podejmowanym przez przedszkole/szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Placówka uzyskuje prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Śląskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany i aktualizowany na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach po kolejnej edycji projektu. Wyjątkowym znakiem tytułu „Szkoła/Przedszkole Patriotów” będzie specjalnie przygotowany bandolier i Ziarna Niepodległości - informuje Anna Kij, Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Koordynatorem projektu w naszej szkole była dr Danuta Dąbrowska. Serdecznie gratulujemy!

Joanna Bonarek