Strona główna/Aktualności/"Kto gwara śląsko zno, tyn Europa w gorści mo!" /Konkursy gwary

"Kto gwara śląsko zno, tyn Europa w gorści mo!"

4 Grudnia 2023
28 listopada okazał się szczęśliwym dniem dla trójki naszych uczniów, a można by nawet rzec, że podwójnie szczęśliwym. W tym dniu Emilia Olkiewicz, Jakub Kiełbasa i Szymon Ochojski z kl. 5a reprezentowali naszą szkołę w 2 konkursach gwary (do których przygotowywali się pod okiem p. M. Marcol) i w obu każdy z nich odniósł sukces. Najpierw o 9.00 wystąpili jako pierwsi w kategorii uczniów klas IV-VIII w XIII Konkursie Gawędziarskim "Fedrowani w godce" w Wodzisławiu Śl. i od razu po swoim występie pojechali do Gołkowic, gdzie o 10.00 rozpoczynał się VI Konkurs Gwarowy dla dzieci przedszkolnych i szkolnych gminy Godów imienia Eugeniusza Tomasa pod patronatem Wójta Gminy Godów. Tam wystąpili w kategorii uczniów klas IV-V, Emilka zaprezentowała monolog " Gynów nie wydubiesz", Jakub - "Nie chca być emerytym", a Szymon - "Byda pamponiym" (każdy z tych tekstów opowiadał o autentycznych przeżyciach dzieci i był napisany przez ich najbliższych krewnych). Po występie wszystkich uczestników z ogromną niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Ten moment okazał się dla nas bardzo szczęśliwy, bo Emilka zdobyła wyróżnienie, Jakub zajął 3. miejsce, a Szymon - 1. miejsce! Usłyszeliśmy wiele pochwał, a chwilę później otrzymaliśmy wiadomość z Wodzisławia, że cała nasza trójka otrzymuje zaproszenie na Galę Konkursu Gawędziarskiego " Fedrowani w godce", bo wszyscy 3 okazali się najlepsi w kategorii uczniów klas IV-VIII. 10 grudnia w WCK dowiemy się, komu z nich przyznano 1., a komu 2. i 3. miejsce, ale już teraz ogromnie cieszymy się z tego, że nasi uczniowie zostali docenieni w obu konkursach i gratulujemy Im podwójnego sukcesu!
Maryla Marcol