Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek/Bajki

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

4 Listopada 2021
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

„Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek"- Albert Einstein.

Bajki, baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie tacy jak:  Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Smerfy, Kopciuszek, Elza, Kaczor Donald, Czerwony Kapturek, doczekali się swojego święta… 

Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Każdy z nas w dzieciństwie poprzez bajki poznawał świat: starsze pokolenia głównie dzięki książkom, młodsze za pomocą telewizji, kaset video, a najmłodsze Netflixa.

Święto niesie ze sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, czyli między innymi do rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek pomaga wzmacniać więzi rodzinne, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. Rodzice w ramach święta mogą przeczytać swoim pociechom bajki, sięgnąć po tytuły ze swojego dzieciństwa czy nawet opowiedzieć własną historię.

„Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n. e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym: „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek” czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm, a w 1835 ukazały się Baśnie H.Ch. Andersena. Dziś te dzieła stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.

W pewnym momencie dominowały bajki Walta Disney`a: "Myszka Miki" czy "Kaczor Donald", ale pojawiały się również nowe tytuły: "Król Lew", "Żółwie Ninja", "Tom i Jerry", "Królik Bugs", "Elza i Anna", "Peppa", "SpangeBob", "Psi Patrol" i wiele innych. W naszym kraju idolami dzieci byli z kolei tacy bohaterowie jak: Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek czy Filemon.

Współczesne bajki znacznie różnią się od klasycznych dzieł, pozbawione są trudnych tematów, okraszonych brutalnymi scenami.

Z okazji święta zapraszamy do zabawy. Przy obecnych obostrzeniach trudno  byłoby  przebierać się za jakąś postać z bajki w szkole, dlatego można to zrobić w domu.  Należy wykonać zdjęcie i przesłać na e-mail biblioteki: bibliotekaspskrzyszow@o2.pl. Przy okazji dzieci będą miały zabawę i wszyscy wzmocnimy więzi rodzinne. Zdjęcie przesyłamy dziś i jutro.

Przypominamy, iż biblioteka szkolna prowadzi bloga BiblioManiak, w którym na bieżąco ukazują informacje o tym co nowego w bibliotece. https://bibliospskrzyszow.blogspot.com/

 

Iwona Brudny

do góry