Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny

11 Czerwca 2021
Narodowy Spis Powszechny

Nie spisałeś się samodzielnie przez Internet lub telefonicznie na infolinii spisowej? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza, ponieważ udział w spisie jest obowiązkowy.

Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie możesz odmówić mu przekazania danych. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny o czym mówi art. 17 ust. 2 ustawy o NSP.

Abyś miał pewność, że rozmawiasz z rachmistrzem, koniecznie zweryfikuj jego tożsamość, można to zrobić na dwa sposoby:

- wpisując imię i nazwisko rachmistrza oraz 3 wskazane znaki z identyfikatora na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

- kontaktując się z infolinią spisową 22 279 99 99 , wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2- weryfikacja tożsamości rachmistrza.

 

Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie.

Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

 

Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

GUS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim, bezpieczny udział w spisie.

numery z których dzwonią rachmistrzowie

do góry