Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten „ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny" - napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego dnia pamięci. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej.

Uczniowie klas 5 - 7 na lekcjach wychowawczych poznali historię Niezłomnych oraz kontekst historyczny tamtych wydarzeń poprzez obejrzenie filmików i prezentacji. Zostały im też przybliżone sylwetki Żołnierzy Wyklętych o pseudonimach „Witold”, „Nil”, „Łupaszka”, „Inka”, „Zagończyk”, o których historia przez wiele lat milczała.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest naszym obowiązkiem. Bóg, honor i wolna ojczyzna to hasła, w imię których żołnierze antykomunistycznego podziemia byli gotowi do największych poświęceń. Są to wartości, które powinny na zawsze pozostać aktualne dla wszystkich Polaków.

Justyna Reclik