Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Ojczysty - dodaj do ulubionych!/Dzień Języka Ojczystego

Ojczysty - dodaj do ulubionych!

2 Marca 2020
Ojczysty - dodaj do ulubionych!

21 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wielu nauczycieli i uczniów naszej szkoły przyłączyło się do obchodów tego święta i w tym dniu lekcje języka polskiego wyglądały nieco inaczej.
W klasie I a ogłoszono konkurs pięknego pisania, który trwał przez całe zajęcia i został podsumowany pod koniec dnia. Do zadań konkursowych należało pisanie wielkich liter alfabetu, przepisywanie do zeszytu  wyrazów, zapisywanie wyrazów z diagramu, przepisywanie zdań do zeszytu. W przestrzeganiu zasad poprawnej pisowni pomocny był fragment tekstu lektury " Plastusiowy pamiętnik" - "O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa" Marii Kownackiej. Dzieci, które prawidłowo odtwarzały kształt liter, poprawnie łączyły litery w wyrazach oraz rozmieszczały wyrazy w zdaniu, a ich prace były staranne i estetyczne, otrzymały tytuł "Mistrza pięknego pisania"  oraz celujące oceny z języka polskiego.

Klasa III c, aby uczcić Dzień Języka Ojczystego, postanowiła zmierzyć się z łamańcami językowymi typu: "Gęsi idą gęsiego, tracąc gęsie pióra", "Mały Jerzy nie wierzy, że na wieży jest gniazdo jeży", "Koch kocha Kochową, ale Kochowa Kocha nie kocha" oraz "Czy tata czyta cytaty z Tacyta?". Najtrudniejsze okazało się zdanie: "Młoda intelektualistka wyindywidualizowała się z rozentuzjazmowanego tłumu". Wszelkie pomyłki nie powodowały zniechęcenia, ale motywowały do podjęcia dalszych prób.

Uczniowie klasy VI b również łamali języki, radząc sobie, najlepiej jak potrafili, z wylosowanymi  łamańcami językowymi, a także  łamali główki, tworząc nowe słowa z liter innego słowa. Sami byli zaskoczeni, kiedy na przykład  z wyrazu „multiwitamina” utworzyli tyle wyrazów, że zabrakło na nich miejsca na tablicy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klasy VIa poznali historię tego święta, rozwiązując interaktywne zadania w aplikacji learningapps. Następnie zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat norm i błędów językowych. Poznali nazwiska popularnych obecnie językoznawców, mieli też okazję posłuchać nagrania pana profesora Miodka o tym, dlaczego mówimy "w poniedziałek" i "we wtorek". Dowiedzieli się, gdzie można szukać informacji, jak mówić i pisać poprawnie, również w internecie. Duże zainteresowanie wzbudził temat błędów językowych, a rozwiązania zagadek językowych nieraz budziły zdziwienie. Zajęcia zaangażowały każdego, gdyż wszyscy chcemy posługiwać się poprawną polszczyzną, by nas dobrze rozumiano i postrzegano. 

Uczniowie klasy VIIa i VIIIa zmierzyli się z łamańcami językowymi (nie wszystkim udało się bez błędu przeczytać krótkie rymowanki) i poprawiali błędy ukryte w kodach QR. 
Wszyscy aktywnie brali udział w zajęciach, a ci, którzy byli najbardziej aktywni, otrzymali na zakończenie dyplomy.

Natomiast uczniowie klasy Vb i Vc po wysłuchaniu kilku wierszy ulubionego Michała Rusinka zajęli się malowaniem ortograficznych mandali, które miały pomóc w utrwaleniu zasad pisowni wyrazów z „ rz” i „ż”. Przerywnikiem była wycieczka po szkole w poszukiwaniu słów zawierających właśnie te litery (najbystrzejsi tropiciele, którzy zapisali najwięcej wyrazów, otrzymali plusy)  oraz piosenka Mietka Szcześniaka „ Mała książka, wielki człowiek” zachęcająca do czytania. Jej słowa : „ Więc nie czekaj, ruszaj w drogę po przygodę, a litery wskażą szlak!” mogą być mottem dla małych i dużych nie tylko w Dniu Języka Ojczystego, ale w każdym dniu roku.

Również biblioteka szkolna włączyła się w akcję promowania Dnia Języka Ojczystego. Przed biblioteką pojawiła się gazetka nawiązująca do tego święta, a na przerwach chętni uczniowie mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi. Należy przyznać, że ochotników nie brakowało. Spośród 22 uczniów, którzy przystąpili do zabawy, najlepsza okazała się uczennica klasy 7a, Klaudia Kubica, która na koniec pochwaliła się znajomością połamańca nad połamańcami.

Maryla Marcol, Małgorzata Oślizło, Anna Laskowska, Mirella Błatoń - Markowska, Patrycja Malura, Iwona Brudny

 

do góry