Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Profilaktyka czerniaka

Profilaktyka czerniaka

24 Marca 2021
Profilaktyka czerniaka

Nasza szkoła wzięła udział w „Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka” - edycja 2020/2021, którego celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka oraz odpowiedzialnych zachowań i prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

Przed nami dwie ciepłe pory roku - wiosna i lato, podczas których nasza skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia wywołane promieniowaniem UV.

Aby zapobiec rozwojowi niepożądanych zmian, ważna jest profilaktyka czerniaka. Zaczynamy od samokontroli skóry. Stajemy przed lustrem i przyglądamy się swojemu ciału. Szukamy podejrzanych zmian, które mogą wystąpić na twarzy, nogach czy plecach. Warto poprosić kogoś o pomoc. Rodzice wspólnie z dzieckiem powinni przeprowadzić kontrolę skóry. Uważnie obserwujmy, czy nie pojawiły się nowe zmiany, a te, które już były: znamiona, pieprzyki, piegi, czy nie uległy pogorszeniu.

Cechy czerniaka określane za pomocą kryteriów ABCDE:

A - asymetria, znamię „wylewające” się na jedną stronę,

B - brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor,

D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,

E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie wątpliwości wycięte.

Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Karolina Sitek

 

do góry