Strona główna/Aktualności/Śląskowi Górnemu cześć!

Śląskowi Górnemu cześć!

5 Lipca 2022
Śląskowi Górnemu cześć!

100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski uczciliśmy 3 lipca pod głazem upamiętniającym powstańców śląskich, który znajduje się przed budynkiem naszej szkoły. Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni do współpracy goście przygotowali krótką inscenizację pt. „Śląskowi Górnemu cześć!”. Scenariusz spektaklu oparty został na artykule prasowym z 1922, który ukazał się w 153. numerze „Sztandaru Polskiego”. Jeden z żołnierzy rotmistrza Małodeckiego opisuje w nim swoje wrażenia z powitania wojsk polskich na terenie ziemi wodzisławskiej. My skupiliśmy się na wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Wilchw, na tzw. Blazym, gdzie ustawiono jedną z bram powitalnych i gdzie obecni byli ówcześni mieszkańcy naszej gminy.

Inscenizację przygotowali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz członkowie chórów „Absolwent” ze Skrzyszowa i „Kalina” z Łazisk. Towarzyszyła nam również Gminna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ryszarda Wachtarczyka. Narrację prowadziła Dominika Brzoza- Piprek, a w roli żołnierza wystąpił Wiktor Pawlucy. Delegatkę włościanek witającą wkraczających żołnierzy chlebem i solą zagrała Danuta Gajdosz,  rotmistrza Małodeckiego Artur Marcisz. Pozostałe role zagrane zostały przez uczniów naszej szkoły. Wystąpili: Maksymilian Halista jako  powstaniec zrywający okowy niewoli oraz  Anna Małysz i  Filip Przybyła jako uczniowie witający wojsko polskie i wręczający kwiaty w imieniu dzieci śląskich. W przepięknych strojach ludowych zobaczyliśmy także Franka Folwarcznego, Wiktorię Halistę, Oliwię Hut, Michała Jedlinę, Amelię Kuczę, Emilię Sitek, Oliwę Wawrzyniak. Głosu Alfonsowi Górnikowi, ówczesnemu prezydentowi Katowic, użyczył Grzegorz Wolny.

Po spektaklu Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod głazem upamiętniającym powstańców śląskich, następnie zasadzili dąb powstańczy. Poświęcone przez księdza proboszcza Witolda Tatarczyka drzewo przez kolejne lata będzie przypominało mieszkańcom gminy o naszej historii i o ważnych wydarzeniach, które zadecydowały o tym, kim i gdzie teraz jesteśmy.

Po zakończeniu uroczystości przed szkołą przeszliśmy barwnym korowodem pod ośrodek kultury, gdzie odbyła się dalsza część plenerowej imprezy uświetniającej przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tutaj również zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Lena Folwarczny wykonanie swojego otworu ,,Czerwone słoneczko” zadedykowała poległym powstańcom spoczywającym na skrzyszowskim cmentarzu. Julia Zerzoń wykonała utwór honorowego obywatela naszej gminy Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”.  Mogliśmy również usłyszeć interpretację  piosenki „Biegnij przed siebie” w wykonaniu Simony Bury. W klimat lat dwudziestych ubiegłego wieku wprowadził nas wszystkich Franek Folwarczny piosenką z repertuaru Eugeniusza Bodo pt. „Już taki jestem zimny drań”.

Ogromną atrakcją okazała się przygotowana specjalnie na tę okazję i prowadzona przez rodziców naszych uczniów kawiarenka „Café Silésie”, oferująca domowe wypieki, kawę i lemoniadę. Zachwyt wszystkich wzbudziły panie z Rady Rodziców ubrane w stroje z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Dużym powodzeniem cieszyła się również przygotowana przez członków szkolnego koła wolontariatu usługa malowania twarzy. Do obu punktów ustawiały się bardzo długie kolejki.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację niedzielnej imprezy!

Joanna Bonarek