Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Święta majowe

Święta majowe

30 Kwietnia 2020
Święta majowe

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na świecie corocznie od 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników, brutalnie stłumionego przez policję  w Chicago w 1886 roku.  W Polsce święto zostało wprowadzone w 1950 roku i od tego momentu ustanowiono je świętem państwowym.

1

2 maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną  flagę  na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania  miasta.
1

3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni 1791 roku była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w 1793 roku dokonała drugiego rozbioru Polski.

Święto Konstytucji 3 Maja zostało zlikwidowane przez władze komunistyczne, powróciło z powrotem do polskiego kalendarza  w 1990 roku.1

Danuta Dąbrowska,

Luiza Dworok

 

do góry