Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
23 Listopada 2019Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie. Zostały przeprowadzone ciekawe lekcje wychowawcze na temat praw dziecka, a na lekcji informatyki ósmoklasiści przetestowali swoją wiedzę na ten temat, korzystając z aplikacji Kahoot. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wykonali prace plastyczne z hasłem przewodnim: „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”, które można zobaczyć na tematycznej wystawie. Byliśmy również ubrani na niebiesko, aby pokazać, że pamiętamy i nie zgadzamy się na łamanie praw dziecka. Została zorganizowana także akademia ukazująca uczniom, jakie prawa dziecka są łamane na świecie. Uczniowie wraz z nauczycielami oglądali między innymi odcinek „Kobiety na krańcu świata” pod tytułem „Ludzie duchy”, mówiący o łamaniu praw dzieci chorych na albinizm w Tanzanii. Apel, którego przesłanie brzmiało: „Ulecz świat! Zrób z niego lepsze miejsce - dla Ciebie i dla mnie”, wzruszył uczniów i nauczycieli.
Koordynator projektu
Daria Zdrojewska-Kuc