Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Tragedia Górnośląska - niewypowiedziana historia…

Tragedia Górnośląska - niewypowiedziana historia…

26 Marca 2025
Tragedia Górnośląska - niewypowiedziana historia…
 27 marca 1945 roku - Skrzyszów
            W ramach obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w dniu 25 marca zaszczycił naszą szkołę swoją obecnością Naczelnik Oddziału Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - Ryszard Mozgol, który przybliżył nam wydarzenia tamtych dni.
            Uczniom klas ósmych został zaprezentowany film „Jo był ukradziony” o wydarzeniach z 1945 roku na Górnym Śląsku, o Ślązakach deportowanych na Wschód. Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. To film dokumentalny, przedstawiający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego. Był to tragiczny czas zniewolenia Polaków, a w szczególności Ślązaków, okres terroru.
            Wydarzenia tejże tragicznej historii w dziejach Górnego Śląska Pan Naczelnik omówił w formie wykładu oraz na przykładach ofiar z najbliższych okolic - Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Żor, Pszczyny.
            Wśród różnych wspólnot pamięci, odmiennie postrzegających II wojnę światową i jej konsekwencje, swoje miejsce mają też autochtoniczni mieszkańcy Górnego Śląska. To oni kultywują pamięć o Tragedii Górnośląskiej, która jest czasem niezrozumiała nawet dla ludności napływowej zamieszkującej ten region. Termin ten, jako przykład regionalnego zróżnicowania pamięci czy mikrokosmosu doświadczenia historycznego, funkcjonuje w przestrzeni publicznej w Polsce od ponad 30 lat.
            Tragedia Górnośląska na zawsze zapisała się w historii regionu jako jeden z najciemniejszych i najbardziej traumatycznych rozdziałów. 9 stycznia 2025 r. Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach" - głosi uchwała.
Alicja Kozdruń
do góry