Unia Europejska - Projekty

We got it!

26 Lutego 2024
We got it!

W konkursie Narodowej Agencji Programu Erasmus+ złożono 579 wniosków, przyznano 102 akredytacje. Projekt przygotowany przez nauczycieli szkoły podstawowej w Skrzyszowie uplasował się na wysokim 21. miejscu!

6 lut 2024 r. ogłoszone zostały wyniki konkursu wniosków o Akredytację w Akcji 1, sektor Edukacja szkolna. Niezmiernie ucieszyła nas wiadomość, że nasza szkoła znalazła się wśród 102 placówek, które taką akredytację uzyskały.
Jej przyznanie jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością, tj. z wizytami w szkołach krajów partnerskich, w ramach programu Erasmus+, jeśli realizacja naszych działań będzie przebiegała bez zastrzeżeń.
W pierwszym roku realizacji projektu to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach i kursach zagranicznych, co powinno zagwarantować osiągnięcie naszych celów. I tak w roku szk. 2024/2025 dwóch nauczycieli weźmie udział w szkoleniu we Florencji na temat pracy z dziećmi autystycznymi oraz z doświadczeniem imigranckim, dwóch wyruszy do Palermo, żeby poznać założenia edukacji outdoorowej, a dwóch na Maltę w celu szlifowania umiejętności językowych.
W czasie realizacji projektu planujemy różne aktywności outdoorowe i ekologiczne- warsztaty, gry i zabawy terenowe oraz zespołowe, zajęcia plenerowe, konkursy, wyjazdy w miejsca związane z edukacją, m.in. ekologiczną i przyrodniczą, aktywnością fizyczną; wycieczki rowerowe, lekcje wychowawcze i projekty edukacyjne.
Jednym z najważniejszych elementów realizacji projektów w ramach programu Erasmus + jest wymiana zagraniczna, czyli wyjazdy uczniów naszej szkoły do placówek oświatowych znajdujących się krajach unijnych. W miejscowościach partnerskich w czasie wymiany nasi uczniowie będą mogli zaobserwować piękno, ale też problemy środowiska lokalnego i sposoby radzenia sobie z nimi. Naszym celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi dotyczącej niezbędnej troski o otaczający nas świat. Rozwinięcie kompetencji językowych i komunikacyjnych to nasz kolejny cel, a dzięki kontaktowi uczniów ze sobą w czasie mobilności oraz kontaktowi z użyciem narzędzi cyfrowych poza nimi liczymy na szybki ich progres. Wymiana kulturowa będzie kolejną cenną lekcją tolerancji i zrozumienia drugiego człowieka. W realizację projektu chcemy zaangażować uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, autyzmem, problemami emocjonalnymi czy pochodzących z Ukrainy. Możemy zakładać, że uczniowie ci podniosą swoją samoocenę i, dzięki wymianie doświadczeń, poprawią swoje funkcjonowanie w społeczności uczniowskiej. W czasie trwania całego projektu będą również rozwijane kompetencje cyfrowe.
Mobilność, (wizyty w krajach partnerskich) zostanie zaproponowana wszystkim uczniom klas 6-8, zaś uczestnictwo w akcjach projektowych- wszystkim uczniom szkoły, bez względu na wiek. W procesie rekrutacji wszyscy będą mieli zapewnione uczciwe i równe warunki. Nasze działania będziemy prowadzić w ten sposób, aby nie wykluczyć żadnego z uczestników z powodu kryterium ekonomicznego, etnicznego czy społecznego. Zakładamy, że chęć udziału w projekcie zmobilizuje uczniów do wzrostu aktywności społecznej oraz zachęci do udziału w zajęciach pozalekcyjnych.
Aby dobrze zrealizować cele naszego projekty, niezbędna będzie pomoc organu prowadzącego i rady rodziców. Jesteśmy przekonani, że tak jak mogliśmy liczyć na ich zaangażowanie na etapie planowania i wnioskowania, tak samo będą nas wspierać podczas realizacji projektu.
Serdecznie gratuluję członkom zespołu przygotowującego wniosek, tj. Luizie Dworok, Annie Laskowskiej, Maryli Marcol, Małgorzacie Oślizło, Małgorzacie Sich- Świtale, Krzysztofowi Szewczykowi, Katarzynie Szlufcik.

Joanna Bonarek

do góry