Czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie ekologicznym pod tytułem „Na klombie i na kanapce” zorganizowanym przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

Celem projektu jest budowanie szacunku dla przyrody, zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat siewu roślin i warzyw, organizowanie pracy w ogrodzie, nabycie umiejętności współpracy w grupie, systematyczności i odpowiedzialności za powierzone zadanie, posługiwanie się narzędziami ogrodniczymi, nauka pielęgnowania roślin i warzyw.

Projekt będzie składał się z trzech spotkań warsztatowych. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 25 marca, uczniowie pozyskali praktyczną wiedzę na temat siewu roślin ozdobnych, warzyw oraz zaplanowali proces ich uprawy, uwzględniając czas ich wzrostu. Wiedza praktyczna została poprzedzona prelekcją fachowca ogrodnictwa z doświadczeniem pedagogicznym, który opowiedział o przygotowaniu gruntu, podziale grządek, sianiu i sadzeniu warzyw, procesie otrzymywania kiełków w kiełkownicach, pielęgnowaniu, podlewaniu. Uczniowie otrzymali niezbędne informacje dotyczące uprawy. Każdy zespół roboczy otrzymał kiełkownicę, skrzynkę do siewu warzyw oraz zestaw nasion, a także niezbędne narzędzia. Na pierwszym spotkaniu został przeprowadzony również instruktaż zasiania łąki kwiatowej. Uczniowie mają za zadanie wypielęgnować taką łąkę w otoczeniu szkoły. Na ostatnim spotkaniu uczniowie przedstawią fotorelację ze swoich łąk kwietnych. Do czasu następnego spotkania ich zadaniem jest zasadzenie i pielęgnacja oraz obserwacja przyrostu warzyw i kiełków wybranych warzyw, a następnie zaprezentowanie efektów pracy.

Daria Zdrojewska-Kuc