Strona główna/Aktualności/Świętujemy Barbórkę/Dzień Górnika

Świętujemy Barbórkę

6 Grudnia 2023
Świętujemy Barbórkę
Barbórka - tradycyjne polskie święto górnicze - obchodzona jest na cześć świętej Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.
Z tej okazji uczniowie klas trzecich naszej szkoły również uczcili święto górników. Zaprosili na apel tych, którzy pracują lub pracowali w kopalni - swoich tatusiów, wujków i dziadków. Trzecioklasiści powitali gości górniczym pozdrowieniem „Szczęść Boże”, po czym zaprezentowali program artystyczny trochę na poważnie, trochę na wesoło. Nie zabrakło także naszej śląskiej gwary. Uczniowie przedstawili, jak to dzieci Karlikowej znodły czorne kamiynie, kiere polyły się w piecu. Podziękowali górnikom za wszystko, co z węgla mamy zrobione i za wszystkie korzyści, jakie z niego mamy.
Inscenizacje i wiersze przeplatane były piosenkami o górniczym trudzie, o św. Barbarze oraz o codziennym życiu ludzi mieszkających na Śląsku.
Po złożeniu życzeń dzieci wręczyły swoim gościom laurki. A górnicy w ramach podziękowań poczęstowali małych artystów słodkim "co nieco".
Dziękujemy gościom za liczne przybycie i życzymy bezpiecznej pracy.
Aneta Witek, Anna Laskowska