Unia Europejska - Projekty

5c

Język polski 

07.04.20 (2 lekcje, termin realizacji: 07.04.2020 i 08.04.2020)

Dzień dobry piątoklasiści!

Dziś przygotowałam  dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro) poświęcone polskiej legendzie. Mam nadzieję, że pamiętacie legendy, które poznaliśmy w 4 klasie, a teraz poznacie kolejną. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami 07.04.2020 i 08.04.2020:

 Temat: Poznajemy Wandę, co nie chciała Niemca.

Wtorek:

 1. Otwórz podręcznik na str. 148-151 ( przeczytaj polecenia, które wpiszę poniżej, a potem możesz wyłączyć komputer, nie będzie Ci już potrzebny),
 2. Przeczytaj ze zrozumieniem legendę „ O Wandzie, co nie chciała Niemca ” (włącznie z objaśnieniami),
 3. Naucz się ją opowiadać,
 4. Opowiedz ją mamie albo tacie.
 5. Do zeszytu wpisz przypomnienie ze str. 151 i ustnie zrób zad.3.

Środa:

 1. Otwórz podręcznik na str. 148 - 150 i przypomnij sobie legendę, którą przeczytałeś wczoraj.
 2. Wpisz do zeszytu plan wydarzeń w 11 punktach - kolejne punkty zacznij wyrazami, które widzisz poniżej na zdjęciu:

 zdj 

Ani we wtorek, ani w środę nie musisz wysyłać mi żadnego zadania, zamiast tego  prześlij drogą elektroniczną bliskiej osobie / osobom  życzenia z  okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy ( pisząc życzenia, wykorzystaj to, czego się nauczyłeś na  lekcji o dedykacji, umiesz już też przesyłać załączniki, więc możesz dołączyć własnoręcznie narysowaną kartkę ).

     A ja na nadchodzące świąteczne dni życzę Wam i Waszym Rodzinom  przede wszystkim zdrowia i nadziei, ale też dużo radości ze wspólnie spędzanego czasu.

06.04.20 (1 lekcja, termin realizacji: 06.04.2020)

Dzień dobry piątoklasiści!

Witam Was w nowym tygodniu, w którym spotkamy się tu 2 razy ( dziś i we wtorek ), a potem zaczynamy ferie świąteczne. Na dobry początek tego krótkiego tygodnia mam dla Was wiersz M. Rusinka:

 zdj

Hawana jest rozchichotana, uśmiechnij się i Ty!!! Na dziś przygotowałam lekcję z literatury.  Zapiszcie w zeszycie z literatury  temat z  datą : 06.04.2020 :

Temat: Jak napisać dedykację?

 1. Otwórz podręcznik na str. 298 i przeczytaj uważnie wszystkie informacje o dedykacji.
 2. Do zeszytu zrób zad.1/298.
 3. Otwórz ćwiczenia na str. 135-136 i wykonaj zad.2,3,5. 

Pod dzisiejszą lekcją zamieszczam ćwiczenie dla uczniów uczęszczających na zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. polskiego:

 pisanka

 1. Jeśli masz drukarkę, wydrukuj kartę pracy, pokoloruj, wklej ją do zeszytu i wyślij mi zdjęcie na adres: do środy.
 2. Jeśli nie masz drukarki, nic się nie martw - przepisz do zeszytu wszystkie kolory znad pisanki i dopisz do nich wyrazy z pisanki, które byś nimi pokolorował, potem prześlij mi zdjęcie na adres: do środy.
 3. Jeśli nie chodzisz na zajęcia, a masz ochotę pokolorować pisankę, zapraszam do zabawy!

Następną wiadomość zamieszczę we wtorek ( będą to 2 lekcje).

02.04.20 (2 lekcje, termin realizacji: 02.04.20 i 03.04.20 )

Dzień dobry piątoklasiści!

Dziś spotykamy się tu po raz ostatni w tym tygodniu, przygotowałam  dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro), które będą podsumowaniem mitów.  Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami: 02.04.20 i 03.04.20:

 Temat: Pijemy nektar, jemy ambrozję i zbieramy laury.

Czwartek:

 1. Otwórz podręcznik na str. 230 i 231 ( przeczytaj polecenia, które wpiszę poniżej, a potem możesz wyłączyć komputer, będzie Ci dopiero potrzebny do wysłania zadania na plusa):
 2. Przeczytaj ze zrozumieniem wiadomości z tematu: „Mitologia na językach” i przyjrzyj się ilustracjom na planszy,
 3. Przepisz do zeszytu związki wyrazowe = frazeologizmy pochodzące z mitologii i ich współczesne znaczenie ( przy każdym obrazku jest to druga kropka) ,
 4. Zrób do zeszytu zad. 1 ze strony 232
 5. Lubisz rysować/ malować? Jeśli tak, to możesz przyjemnie spędzić czas i otrzymać plusa. Na kartce A4 narysuj/ namaluj ilustrację do wybranego fragmentu jednego z poznanych mitów, na dole kartki dopisz tytuł, wyślij mi na maila zdjęcie, a następnie wklej kartkę do zeszytu ( to jest zadanie tylko dla chętnych - czas do piątku do godz. 9.00 - za otrzymane zdjęcia wpiszę plusy, a także przekażę Wasze prace Pani Cudnowskiej, która zamieści je na stronie szkoły, możesz więc przysłać 2 zdjęcia - na jednym będzie Twoja praca,  a na drugim Ty ze swoją pracą ).
 6. Czy pamiętasz muzykę, której słuchaliśmy, poznając pierwszy mit? Udostępniam link : https://www.youtube.com/watch?v=GRxofEmo3HA&list=RDGRxofEmo3HA&start_radio=1&t=0

Może wysłuchanie utworu Vivaldiego uprzyjemni Ci dzisiejszą lekcję? A może zainspiruje do wykonania zadania na plusa?

 

Piątek:  

Dziś czas na powtórkę:

 1. Otwórz podręcznik na str. 241 -242 .
 2. Przeczytaj uważnie tekst i do zeszytu wpisz odpowiedzi do zad.1,2, 3,4,5,6, 7,8 ( w zad. 1,2,4,5 nie przepisuj zdań, nie rysuj tabelek , wpisz tylko właściwe litery) - to jest zadanie obowiązkowe, za które otrzymasz ocenę, za wszystkie zadania możesz zdobyć 10 punktów =100% - masz na to czas do poniedziałku do 9.00.

Życzę owocnej pracy i pozdrawiam ciepło!

Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski

Jeśli chcesz już dziś zrobić obydwa zadania, wyślij je w 2 mailach.

Następną wiadomość zamieszczę w poniedziałek ( będzie to 1 lekcja)

 

31.03.20

 (2 lekcje, termin realizacji: 31.03.2020 i 01.04.2020)

Dzień dobry piątoklasiści!

Dziś przygotowałam  dla Was 2 lekcje ( na dziś i jutro) poświęcone kolejnemu mitowi. Zapiszcie w zeszycie z literatury temat z 2 numerami lekcji i z datami 31.03.20 i 01.04.20:

 Temat: Jak Ariadna pomogła Tezeuszowi?

Wtorek:

 1. Otwórz podręcznik na str. 228-229 ( przeczytaj polecenia, które wpiszę poniżej, a potem możesz wyłączyć komputer, nie będzie Ci już potrzebny dziś)
 2. Przeczytaj ze zrozumieniem „ Mit o Tezeuszu i Ariadnie ” (włącznie z objaśnieniami),
 3. Naucz się go opowiadać,
 4. Opowiedz mit mamie albo tacie.

Środa:

 1. Otwórz podręcznik na str. 228 229 i przypomnij sobie mit, który przeczytałeś wczoraj.
 2. Spójrz na zamieszczoną poniżej kartę pracy i wybierz wariant a lub b:

a. Jeśli masz drukarkę, wydrukuj kartę pracy, uzupełnij punkty: miejsce akcji, Minotaur, Tezeusz , Ariadna ( wpisując informacje w wykropkowane miejsce) i wklej kartę do zeszytu,

b. Jeśli nie masz drukarki, nic się nie martw - przepisz do zeszytu punkty: miejsce akcji, Minotaur, Tezeusz , Ariadna i uzupełnij wymaganymi informacjami.

pol

5. Nie wysyłaj mi zdjęcia z zadaniem 2, ale jeśli chcesz otrzymać plusa za zadanie dodatkowe dla chętnych, zrób do zeszytu zadanie 4 ze strony 229 i prześlij mi zdjęcie do czwartku do 9.00 ( nie wcześniej niż w środę).

Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski

Następną wiadomość zamieszczę w czwartek ( będą to 2 lekcje).

Dla członków Koła Żywego Słowa prześlę dziś wiadomość na librusie.

30.03.20

(1 lekcja, termin realizacji: 30.03.2020 )

Dzień dobry piątoklasiści!

Witam Was w nowym tygodniu, w którym spotkamy się tu 3 razy ( dziś, jutro i w czwartek). Na dobry początek tygodnia mam dla Was wiersz M. Rusinka

1

Koniecznie wyjdź dziś z domu na krótki spacer po własnym podwórku, nie zapominając psa ;), ale unikając zgromadzeń!

Jednak najpierw lekcja.  Na dziś przygotowałam  dla Was 1 lekcję gramatyki.  Zapiszcie w zeszycie z gramatyki  temat z datą 30.03.20:

 Temat:  Jak tu teraz nie wspomnieć o przysłówku?

Wspominamy przysłówek , bo znacie go już z 4 klasy. Pamiętacie wierszyk?

Jak? Gdzie? Kiedy? To przysłówek:

ładnie, blisko, dziś - dość słówek!

 1. Przepisz wierszyk do zeszytu, otwórz podręcznik na str.173 -174 i ćwiczenia na str. 30 - 33  ( przeczytaj polecenia, które wpiszę poniżej, a potem możesz wyłączyć komputer, będzie Ci dopiero potrzebny do wysłania zadania z dziś)
 2. Przeczytaj z podręcznika przypomnienie i zrób ustnie zadanie 1 i 2, a następnie przepisz do zeszytu nową wiadomość.
 3. W ćwiczeniach zrób zadanie 1, 6 i 7.
 4. Dziś zadanie na plusa tylko dla chętnych: zrób w ćwiczeniach zad. 9/33 i wyślij mi na maila zdjęcie - masz na to czas do wtorku do 9.00 .

Pamiętaj, żeby w każdej wysyłanej wiadomości w okienku „temat” wpisać: j.polski, Twoja klasa, Twoje imię i nazwisko np. j.polski-5b-Jan Kowalski

Informuję, że zadania oceniam, gdy upłynie termin ich nadsyłania.

Następną wiadomość zamieszczę we wtorek ( będą to 2 lekcje).

Język angielski

3.04

Temat: I’m going to…- wyrażamy zamiary. (2 godziny lekcyjne)

Dzień dobry. Na naszej dzisiejszej lekcji wprowadzimy sobie nowe zagadnienie gramatyczne. Zapiszcie proszę temat i otwórzcie podręczniki na stronie 88.

Do zeszytu w lekcyjnego zapiszcie notatkę:  

BE GOING TO- zamiary/plany

 1. Zamierzam kupić nowy samochód- I’m going to buy a new car.

v Podmiot +am/are/is + going to + bezokolicznik

x Podmiot + am not/ aren't/ isn't + going to + bezokolicznik

 

Popatrzcie w waszych podręcznika na odmianę tej konstrukcji przez osoby. Mamy formy długie i krótkie. Powinno wam to przypominać odmianę czasownika być z klasy czwartej. Dokładnie tak samo odmieniamy pierwszy element naszej konstrukcji. Można też zerknąć do filmu https://www.youtube.com/watch?v=JjmKwB-QRP8

Na 1. h lekcyjnej chciałabym żebyście wykonali zadanie 1 i 2 z podręcznika do zeszytu.

 • W zadaniu 1 musicie wstawić naszą konstrukcje w odpowiedniej formie. Dla przykładu 1. Susan zamierza pojechać na festiwal. Susan is going to go to a festival. Pamiętajcie w każdym zdaniu wstawić am/ are/ is następnie going to i czasownik bez zmian.
 • W zadaniu drugim patrząc na obrazki stwórzcie zdania opisujące zamiary narysowanych osób. Np. On zamierza upiec ciasto- He’s going to bake a cake.

W drugiej części tematu, czyli na kolejnej lekcji wykonamy sobie ćwiczenia. Jesteśmy na stronie 35 i do wykonania mamy:

 • zadanie 1, polegające na wstawieniu odpowiedniej formy naszej konstrukcji,
 • zadanie 2, w którym należy poukładać wyrazy w odpowiedniej kolejności.
 • Jest też zadanie dla chętnych (!!!) na dodatkową ocenę. Proszę o utworzenie w zeszytach lekcyjnych sześciu zdań opisujących Wasze zamiary czy plany na najbliższe dni a może tygodnie. Możecie (jeśli potraficie) używać też przeczeń. Np. Nie zamierzam nigdzie wychodzić.- I am not going to go anywhere.

Zdjęcia wykonanych zadań (czterech lub pięciu dla ochotników) wyślijcie do wtorku do godziny 18.00 na mój adres mailowy. W razie pytań - służę pomocą. Pozdrawiam

30.03

Temat: E-mail z zaproszeniem na przyjęcie. (2 godziny lekcyjne)

Witam was moi drodzy. Dziś tematem naszej lekcji jest email znajdujący się na stronie 86 w waszych podręcznikach. Popracujemy sobie z tym tekstem przez najbliższe 2 lekcje, zajmiemy się nowym słownictwem i wykonamy zadania związane ze zrozumieniem tego tekstu.

Tak więc otwórzcie proszę podręczniki i przeczytajcie sobie obydwa maile - ten od Brendy i odpowiedź na niego napisaną przez Emily.

W drugim kroku wypiszcie sobie słownictwo wskazane w ramce obok tekstu. Słowa, które moim zdaniem niektórym z Was mogą sprawić trudność to:

 • invite- zaprosić,
 • excited- podekscytowany,
 • snacks- przekąski,
 • birthday cake- tort urodzinowy,
 • candles- świeczki,
 • anyway- tak czy siak,
 • i zdanie It sounds like we are going to enjoy ourselves a lot at your party- Wygląda na to, że bardzo dobrze będziemy się bawić na imprezie.

Jeśli nie rozumiecie jeszcze jakiś wyrazów, to możecie skorzystać ze słowników internetowych lub zwykłego książkowego.

Do wykonania mamy trzy zadania.

 1. W zadaniu pierwszym połączcie pocięte zdania tak, aby te które powstaną, były zgodne z przeczytanymi mailami.
 2. Zadanie drugie to typowe zadanie na prawda, fałsz i brak informacji. Jeśli nie rozumiesz zdań to skorzystaj z mojej podpowiedzi w nawiasie (Zdanie pierwsze- Impreza Brendy odbędzie się za dwa tygodnie. Zdanie drugie- Zamierzają zamówić dla niej tort urodzinowy, zdanie trzecie- Jej siostra jest starsza niż ona i zdanie czwarte- Emily zamierza pójść przyjść do domu Brendy przed jedenastą.)
 3. W zadaniu trzecim musimy odpowiedzieć na pytania. Odpowiedzi układamy całymi zdaniami. I znów podpowiedź dla tych z Was, którzy nie rozumieją pytań (1. o której jest impreza Brendy?, 2. Kto zrobi jej tort?, 3.Kiedy zamierzają pograć w gry na imprezie?)

Dziś w trakcie lekcji zrobimy tyle materiału, ile zdążycie. A na kolejnej dokończycie sobie te zadania i w czwartek do godziny 18.00 wyślecie mi zdjęcia z zadaniami 1, 2, 3. Po tej godzinie otrzymacie odpowiedź z omówienie odpowiedzi.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę owocnej pracy.

W razie pytań zachęcam do kontaktu na grupie lub w innej formie.

Matematyka 

8.04

(1h)Temat: Wielokąty i ich własności .

 

Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie wiadomości dotyczące wielokątów. Figury te pojawiły się już w klasie czwartej. Poniżej zamieszczam filmiki, które możecie obejrzeć w ramach przypomnienia.

https://youtu.be/W084XuDP1cQ - wielokąty

https://youtu.be/wndaUE-aVCM?t=500 - obwód wielokąta

Jako notatkę do zeszytu zapisz:

 notatka

Tym razem nic nie odsyłacie. Przed wami przerwa świąteczna!

Pozdrawiam wszystkich i życzę Wam radosnych świąt !!!

Pozdrawiam :)

3.04 i 7.04

(2h) Temat: Kąty przyległe, wierzchołkowe. Kąty utworzone przez trzy proste .

Na dzisiejszej lekcji poznacie kąty przyległe, wierzchołkowe oraz kąty utworzone przez trzy proste. Jako notatkę zapiszcie do zeszytu:

 5c

Poniżej znajdują się linki z filmikami na temat poznanych dzisiaj kątów oraz sposobów ich obliczania:

https://youtu.be/j9j2IyvKM9c -  kąty przyległe

https://youtu.be/V0JVXHLklqg - kąty wierzchołkowe

https://youtu.be/dbtCnDKU5vg?t=173 - kąty utworzone przez 3 proste (odpowiadające, naprzemianległe)

Rozwiąż zadania z ćwiczeń:

obowiązkowo  str. 11 zad. 1, 2, 3

dla chętnych (+) str. 12 zad. 4

Rozwiązania prześlij do wtorku (7.04), na adres:  fryszjoanna@gmail.com Jako temat wiadomości wpisz swoje imię i nazwisko.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów służę pomocą (Librus, email,grupa).

Pozdrawiam  :)

 

(2h   1.04, 2.04 ) Temat: Mierzenie kątów .

Dzisiaj przypomnimy sobie jak mierzymy kąty za pomocą kątomierza. Możecie skorzystać z informacji zamieszczonych w podręczniku na

str. 110 lub z poniższego filmiku:

https://youtu.be/FzLQAIwUMFM

Następnie rozwiążcie zadania (na ocenę):

ćwiczenia str. 9 zad. 1, 2 oraz zadania, które znajdują się poniżej:

 zad

Bardzo proszę o przesyłanie wszystkich rozwiązań z danej lekcji w jednym e-mailu. Rozwiązania prześlij do piątku (3.04 do godz. 18:00), na adres:   Jako temat wiadomości wpisz swoje imię i nazwisko.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów służę pomocą (Librus, i  grupa). Pozdrawiam.

Biologia

7.04

Uczcie się nadal rozpoznawać podane wcześniej drzewa i krzewy. Teraz wychodząc na spacer baczniej obserwujcie przyrodę i dostrzegajcie jej najmniejsze nawet piękno. Niedługo pojawią się liście, a wcześniej kwiaty dotąd przez Was nie zauważane. Myślę, że już odkryliście ogromne zalety posiadanego podwórka. Cieszmy się pięknem natury. Nawet wyglądając przez okno możemy się zachwycić.

 Na nadchodzące święta życzę Wam: zdrowia, pogody ducha oraz doświadczania miłości w gronie rodzinnym!

30.03

Witam serdecznie wszystkich moich uczniów.

Temat lekcji, który będziecie realizować 2 tygodnie brzmi :

          Rozpoznawanie pospolitych drzew liściastych

W ubiegłym tygodniu zajmowaliście się takimi roślinami, których liście zostały przekształcone w igły. Na dzisiejszej lekcji będziecie wyszukiwać sobie drzewa o różnym kształcie liści.

Na wiosnę rozpoczyna się okres rozmnażania drzew i krzewów, część z nich pięknie kwitnie, niektóre pachną. Może ktoś ze swojego okna obserwuje kwitnące właśnie forsycje (mają żółty kolor), a niebawem zaczną kwitnąć na biało lub różowo drzewa owocowe. Zwróćcie  uwagę, że drzewa te mają kwiaty zanim pojawią się liście. Jednak nie wszystkie kwiaty czy grupy kwiatów (kwiatostany) są dobrze widoczne i pachnące. Część drzew posiada niepozorne kwiaty, a potem niewielkie owoce (np. drobne orzechy ze skrzydełkami). W tym roku mogliście zwrócić uwagę na bazie (na których w miarę wzrostu pojawiły się pręciki lub szyjki) - to kwiaty wierzby. Oznacza to, że jedno drzewo jest rodzaju męskiego drugie żeńskiego. Podobnie jest z kwiatami topoli, albo męskie, albo żeńskie. Przechodząc czasem pod bezlistnymi drzewami topoli widzieliście na ziemi coś co z nich spadło i wyglądało jak szare gąsienice. To były kwiatostany topoli. Pozostałe kwiatostany drzew, które zadam, abyście nauczyli się rozpoznawać też będą niepozorne, ale już będą miały narządy rozrodcze męskie i żeńskie co oznacza że są obojnacze.

Rodzi się pytanie podstawowe jak rozpoznawać drzewa. Otóż najlepiej poczekać, aż urosną im liście. One mają różne kształty, brzegi i wielkość, dlatego najłatwiej nauczyć się rozpoznawać patrząc na liść. Co prawda stolarz pozna po korze, biolog po kwiatach, owocach, sylwetce, ale to są już bardziej szczegółowe informacje.

Myślę, że będziecie mieli dużo przyjemności z obserwacji naszych popularnych drzew.

Możecie wykorzystać przeglądarki lub atlasy, podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Wystarczy, że rozpoznacie rodzaj (niektóre mają wiele gatunków).

Trzeba rozpoznać:

 • wierzbę
 • topolę
 • klon
 • dąb
 • lipę
 • olszę
 • buk
 • brzozę
 • wiąz

Wpiszcie te rodzaje do zeszytu.

Nie zadaję Wam żadnej pracy pisemnej. Uczycie się rozpoznawać. Po powrocie do szkoły jeszcze obejrzycie okazy z zielnika. Potem ustalimy termin, w którym Was zapytam z rozpoznawania. Każdy uczeń dostanie losowo wybrane 5 rodzajów (iglaste i liściaste - razem 15 do nauki). Za 5 rozpoznanych ocena 6, za 4 piątka itd.

Uczniowie chętni mogą uczyć się więcej, aby później kiedy będą się zgłaszać przy klasie uzyskiwać za aktywność więcej plusów.

Życzę Wam owocnej pracy. Radzę sobie ją podzielić i np. codziennie jeden rodzaj nauczyć się rozpoznawać, ale sprawdzać, czy dobrze rozpoznajecie te, których uczyliście się wcześniej. Mam wielką nadzieję, że będę „zmuszona” stawiać same szóstki!

 Mój adres jest na stronie szkoły ponieważ poczta w Librusie często się zawiesza to w razie pytań piszcie       figiel.biolchem@interia.pl

Geografia 

Drodzy uczniowie!
1/ Temat: W wilgotnym lesie równikowym./1h, termin wykonania - kolejna lekcja geografii/.2/Zauważcie ,że podzieliłam ten temat na 2 części , bo jest do niego dużo świetnych materiałów na e. podręczniki https://moje.epodreczniki.pl/my?page=1 ,które chciałabym żebyście przeczytali i rozwiązali zadania interaktywne.3/ Zalogujcie się na e. podręczniki, udostępniłam Wam dzisiaj 2 tematy : Lasy równikowe i Rośliny i zwierzęta lasów równikowych.4/ Osoby , które będą zalogowane i rozwiążą zadania otrzymają po 1 kropeczce za 1 planszę / można  więc dostać 2 kropeczki/, jest tam razem 9 zadań.5/ Przeczytajcie tekst podręcznika dotyczący lasów równikowych czyli połowa tematu od 113 do 116.
6/ Wykonajcie zadania w zeszycie ćwiczeń zadania / też połowa/ str.68 i69. 7/Pracujcie, oglądajcie te piękne zdjęcia i pamiętajcie sprawdzić w wiadomościach ,kto przesyła  zadania z poprzedniego tygodnia do sprawdzenia/ zasady przesyłania opisałam w wiadomościach w librusie ale jeszcze raz zamieszczam poniżej.8Naszym lasem liściastym strefy umiarkowanej zajmiemy się za tydzień.9/

Drodzy uczniowie!
Od poniedziałku będę  prosić o przesyłanie zadań do kontroli na skrzynkę sps.ucher@gmail.com    Według planu lekcji, czyli w:
- poniedziałki - klasy 5b, 7a i 7b
- środy -8a i 8b, 5a, 6c
- piątki - 6a, 6b i 5c
Przysyłają tylko te osoby z  klasy, do których napiszę we wskazane dni na librusie / nie wszyscy !!! /   Pozdrawiam. Renata Ucher

Historia 

Temat: Polska Bolesława Chrobrego - temat realizowany na dwóch lekcjach.

 

Przeczytaj temat w podręczniku na str. 170 - 174.

Zapoznaj się z lekcją online  i wykonaj  ćwiczenia do tej lekcji.

https://epodreczniki.pl/a/boleslaw-chrobry---pierwszy-krol-polski/Dx1Usn8MO

Notatka do zeszytu:

 1. Do dat dopisz wydarzenia:

997 r. -

1000 r. -

1018 r. -

1025 r. -

 1. Wyjaśnij pojęcia: chrobry, relikwia, drzwi gnieźnieńskie, arcybiskupstwo.
 2. Stwórz tabelkę: przyczyny i skutki zjazdu w Gnieźnie.
 3. Wypisz jakie ziemie przyłączył do Polski Bolesław Chrobry.
 4. Zadanie dla chętnych - w formie tabelki przedstaw sukcesy i porażki panowania Bolesław Chrobrego.

 

Wykonaj poniższe zadania - posumowanie z rozdziału V. Można wydrukować i wkleić do zeszytu. 

1

2

Wszystko proszę wysłać do końca przyszłego tygodnia na mojego maila.

W razie pytań/ problemów służę pomocą.

Informatyka

Muzyka 

Witam Was drodzy uczniowie!

Dziękuję Wam za przesłane zadania. Bardzo dobrze sobie poradziliście! Czekam jeszcze na osoby, które nie dosłały prezentacji lub krzyżówki o Fryderyku Chopinie.

 

Temat lekcji: „Śpiewajmy razem- chór”- warsztat muzyczny.   (2 godziny)

 1. Zapisz w zeszycie temat lekcji.
 2. Przeczytaj tekst z podręcznika.
 3. Przepisz do zeszytu:

    Chór - zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub  

    wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta.

 1. Wysłuchaj muzycznych przykładów:

    ttps://www.youtube.com/watch?v=ituPjpbmJ9A   chór

    https://www.youtube.com/watch?v=haFHrfmfHbc  chór- wersja nowoczesna 

 1. Przypomnij sobie w ramach rozgrzewki gamę C-dur na flecie:

    film instruktażowy- gama  https://www.youtube.com/watch?v=xBeDz12pCf4 

 1. Naucz się grać na flecie „Melodię amerykańską”:

    Na początek osłuchaj się z melodią kilka razy!

    filmik instruktażowy- melodia    https://www.youtube.com/watch?v=mE9KSRYAfvk  

    zapis nutowy z podpisanymi chwytami (trochę się różni od nut z filmiku, napisałam wam łatwiejszą wersję.

1

UWAGA!

Dla osób, które grają na dzwonkach przesyłam inną wersję:

film instruktażowy- dzwonki melodia  http://www.kursnamuzyke.pl/using-joomla/camtown-races 

zapis nutowy z nazwami literowymi:

2

 Ps. W ramach odskoczni od różnych szkolnych obowiązków posłuchajcie swoich ulubionych przebojów i dołączcie się do śpiewania.
Życzę miłego muzykowania!!! Pozdrawiam!

Plastyka  

30.03.2020

Temat: Walor i światło- martwa natura. (2 godziny)

Forma i sposób sprawdzenia zadań: e-mail

Witajcie! Dziś tematem naszej lekcji jest WALOR I ŚWIATŁO-MARTWA NATURA. Uczniowie malują martwą naturę kredkami na kartce o formacie A4. Praca plastyczna może przedstawiać owoce, warzywa, przedmioty itd. CAŁA PŁASZCZYZNA KARTKI MA BYĆ POKRYTA KREDKĄ, wyjątkiem są tylko te małe fragmenty pracy na które pada światło (te miejsca mogą zostać białe lub tylko lekko zaznaczone kolorem). Zdjęcie proszę podpisać w komentarzu i wysyłać  na adres mailowy 

Termin do 10.04.2020

Światłocień- w zależności od tego, jak światło i cień rozkładają się na powierzchni przedmiotu, zauważamy miejsca jasne i ciemnie. Tak powstaje światłocień. Aby pokazać światłocień na przedmiotach, używa się jasnych i ciemnych plam walorowych. Można za ich pomocą oddać dokładny kształt przedmiotów.

Zanim zaczniemy rysować, musimy ustalić, skąd pada światło. Najjaśniejsza część przedmiotu jest skierowana do światła. Najciemniejsza część przedmiotu jest najbardziej oddalona od światła.

Religia

Technika 

W-F

 DZIEWCZYNY 

1.04-2.04 - Dziękuję wszystkim , które przysłały wypełniony test sprawnościowy . W środę wieczorem wpiszę wszystkie oceny.

W środę i czwartek zapraszam Was do wykonania ćwiczeń na zdrowy kręgosłup.

https://www.facebook.com/treningrehabilitacyjny/videos/1687794248137461/?v=1687794248137461

Jak, któraś ma ochotę może nagrać filmik jak ćwiczy , niekoniecznie posyłane przeze mnie propozycje. Każde nagrane filmiki jak ćwiczycie są mile widziane

( e-mail:msichswitala@gmail.com).

A oto propozycja ćwiczeń rozciągających:

https://www.youtube.com/watch?v=AlyqBfDqp94&fbclid=IwAR200HTBi-PzC5xdUDDkNaJ6CxhqH_ml6nrjKFZb2UvJ6LM4tEKtUQm0_y4

6.04-7.04 Zachęcam do wykonania ćwiczeń na prawidłową postawę ciała.

https://www.youtube.com/watch?v=eiHGj8Tuo-I

 

8.04

Dla chętnych poćwiczyć https://www.facebook.com/170825296330614/videos/816270145547769/UzpfSTEwMDAwMTY1OTA2MDc1MjoyODg4MTAyOTkxMjg2Njk0/

Pamiętajcie ,każda ćwiczy na miarę swoich możliwości!

30.03 - 31.03

Przypominam iż dzisiaj ostatnie przygotowanie do Indeksu Sprawności Fizycznej.  We wtorek wykonujecie cały test, wpisując swoje wyniki w przesłanej tabelce w zeszłym tygodniu. Czekam do środy wieczora na przesłane tabelki z Waszymi wynikami. Przypominam e-mail .

Pozdrawiam Was gorąco i proszę nie zapominajcie                   o aktywności ruchowe.

 Dla chętnych wrzucam filmik z ćwiczeniami piramidowymi          ( dla Was ilość powtórzeń 10).

https://www.facebook.com/fitandfun.rajskaszkola/videos/546731525976421/?v=546731525976421

CHŁOPCY

 

01.04.2020  - 08.04.2020

Przesyłam wam propozycję ćwiczeń na najbliższy tydzień.

Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, brzucha, ramion i grzbietu oraz ćwiczenia rozciągające.

Codziennie wykonajcie 5 ćwiczeń wzmacniających (pierwsze koło) i 5 ćwiczeń rozciągających (drugie koło). Pamiętajcie o rozgrzewce przed wykonywaniem ćwiczeń. Zajmie wam to około 15 - 20 minut. Myślę, że będzie to fajny przerywnik pomiędzy odrabianiem lekcji z poszczególnych przedmiotów.

kolo 2

kolo1

Do piątku czekam na wyniki testu sprawności fizycznej. Kto jeszcze ich nie wysłał to niech prześle je na adres:

Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji z wykonywania ćwiczeń.

SKS

02.04.2020 r. - 08.04.2020 r.

Witam.

Wiem, że macie dużo zajęć z innych przedmiotów, dlatego w tym tygodniu w ramach SKS-u przesyłam wam krótki test z wiedzy sportowej. Zróbcie go sami. Bez pomocy dorosłych. Pytania są dosyć łatwe więc powinniście sobie poradzić. Całość zajmie wam nie więcej niż 15 min.

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi wynikami prześlijcie test na adres: Może wpadnie wam jakaś ocena za aktywność.

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Test wiedzy sportowej.pdf 33.23KB pobierz Plik: Test wiedzy sportowej.pdf
do góry