Strona główna/Aktualności/Szkolny Dzień Poezji

3 Kwietnia 2024
Szkolny Dzień Poezji
"Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą"
(W. Broniewski)

W 1999 roku UNESCO ustanowiło dzień 21 marca Międzynarodowym Dniem Poezji. Od ubiegłego roku również w naszej szkole staramy się promować ten szczególny dzień. Podczas specjalnego apelu swoim koleżankom i kolegom prezentują się uczniowie, którzy lubią poezję i chętnie swoją miłość wyrażają, wystepując i odnosząc sukcesy w konkursach recytatorskich. Na początek zaprezentowali się najmłodsi: Franek Potysz z klasy 2a przedstawił swoją interpretację wiersza Jana Brzechwy "Wiosenne porządki", Marta Kubiniok z 3a utwór Doroty Gellner "Wiosenny czarodziej", a jej koleżanka z klasy Alicja Pisarek "Wiosenne przebudzenie" Tomasza Plebańskiego. Później przyszedł czas na trochę starszych. Hania Toman z 4b zaprezentowała wiersz Marii Terlikowskiej "Ziółko", a uczniowie z klasy 5a: Emilia Olkiewicz, Maria Pałka i Jakub Kiełbasa przedstawili kolejno wiersze: Ludwika Jerzego Kerna "Pstrykowianie" i "Żyrafa u fotografa" oraz Adama Mickiewicza "Komar niewielkie licho". Następnie wystapiły uczennice klas siódmych: Hanna Szkatuła recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej "Nienawiść", a Alicja Brzemia - wiersz  Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". Decyzją Senatu RP Rok 2024 poświęcony jest m.in. Czesławowi Miłoszowi, bowiem przypada w tym roku 20 rocznica jego śmierci. Nie mogło więc zabraknąć wierszy naszego noblisty. Pani Dyrektor Joanna Bonarek oraz pani Maryla Marcol przedstawiły interpretację utworów Miłosza. W trakcie apelu Franek Potysz zaprezentował też piosenkę "Moja Planeta", którą wyśpiewał III miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Dziecięcej oraz wyróżnienie W Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej "..Jak skowronek - ekopiosenka". Dekorację stanowiły m.in. malarskie interpretacje wybranych wierszy Miłosza, bo jak powiedział Simonides: „Poezja to mówiące malarstwo”.  Mamy nadzieję, że promując poezję, zaszczepimy miłość do niej szerszemu gronu młodych ludzi.

I.Brudny